Pondelok, 24. január 2022
Jasno  -4,1 °C
Mimoriadne správy

Cestujete do Indie? Majte sa na pozore pred horúčkou dengue, šíria ju komáre

 Webnoviny   4. november 2021  59
Cestujete do Indie? Majte sa na pozore pred horúčkou dengue, šíria ju komáre

4.11.2021 (Webnoviny.sk) - Veľvyslanectvo SR v Dillí upozorňuje slovenských občanov cestujúcich do Indie na epidémiu vírusu dengue, ktorú šíria komáre rodu Aede.

Ako informuje rezort diplomacie na svojej webovej stránke, viaceré spolkové štáty Indie – Haryana, Pandžáb, Radžastán, Tamil Nadu, Uttar Pradéš, Uttarakhand, Džamú, Kašmír a Dillí evidovali v októbri 2021 až 1 200 prípadov horúčky dengue.

Smrteľné ochorenie


Jej výskyt je zaznamenaný aj v okolitých štátoch, ako sú Bangladéš a Nepál a môže sa vyskytnúť aj v ďalších krajinách.

„Vzhľadom na to, že ide potenciálne o smrteľné ochorenie, Zastupiteľský úrad SR v Dillí vyzýva cestujúcich do Indie a okolitých štátov k dodržiavaniu prevencie, a to vyhýbaniu sa močaristým oblastiam a porastom, používaniu repelentov a noseniu oblečenia zakrývajúceho celé končatiny," zdôrazňuje ministerstvo zahraničných vecí.

Príznaky horúčky


V prípade nástupu príznakov, ako sú bolesť hlavy, kĺbov a horúčka nad 39°C, rezort odporúča urýchlené vyhľadanie lekárskej pomoci a dodržiavanie pokynov miestnych úradov.

V prípade potreby môžu občania SR v Indii kontaktovať Zastupiteľský úrad SR v Dillí na pohotovostnej linke +919818799477, registrovať sa na stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a inštalovať si aplikáciu Svetobežka.

Viac k témam: Komáre, vírus dengue
Zdroj: Webnoviny.sk - Cestujete do Indie? Majte sa na pozore pred horúčkou dengue, šíria ju komáre © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.