Utorok, 18. január 2022
Slnečno  -1,2 °C
Mimoriadne správy

Český súd poslal za mreže na 15 rokov Iračana, rozsudok padol v čase jeho neprítomnosti

 Webnoviny   5. október 2021  136
Český súd poslal za mreže na 15 rokov Iračana, rozsudok padol v čase jeho neprítomnosti

5.10.2021 (Webnoviny.sk) - Český súd v utorok odsúdil na 15-ročný trest odňatia slobody z dôvodu terorizmu muža, ktorý pred šiestimi rokmi odišiel bojovať do severného Iraku. Ako uviedol web iDNES.cz, rozsudok padol v neprítomnosti obvineného Jusúfa Al Samarraia, keďže po bojoch v Mosule zostal nezvestný.

Predsedníčka senátu Vrchného sudu v Prahe Michaela Pařízková na margo rozsudku uviedla, že spomenutý muž „z vlastnej vôle odišiel páchať trestnú činnosť a vedome sa nevrátil na územie Českej republiky“.

Podľa nej dôkazy presvedčivo potvrdzujú vinu obžalovaného, ktorý už pred odchodom z ČR prejavoval známky radikalizácie a aktívne sa zúčastnil na bojoch v radoch Islamského štátu. Ako ďalej dodala Pařízková, trest nie je neprimerane prísny.

Štátny zástupca Martin Bílý poznamenal, že dôkazy boli postačujúce na vynesenie rozsudku. Medzi nimi bolo napríklad i propagandistické video Islamského štátu po bojoch o rafinériu v meste Bajdží pred niekoľkými rokmi, v ktorom obžalovaný vystupoval. Existujú taktiež výplatné pásky zaistené FBI.

Viac k témam: Rozsudok, Súdy
Zdroj: Webnoviny.sk - Český súd poslal za mreže na 15 rokov Iračana, rozsudok padol v čase jeho neprítomnosti © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.