Piatok, 31. marec 2023
Mimoriadne správy

Česko plánuje predĺžiť kontroly na hraniciach, dôvodom je neutíchajúci prílev migrantov do krajiny

 Webnoviny  16. október 2022  93
Česko plánuje predĺžiť kontroly na hraniciach, dôvodom je neutíchajúci prílev migrantov do krajiny

16.10.2022 (Webnoviny.sk) - Český minister vnútra Vít Rakušan si myslí, že vzhľadom na súčasnú migračnú situáciu budú kontroly na hraniciach Česka so Slovenskom trvať aj po 28. októbri. Vyjadril sa tak v nedeľňajšej relácii Českej televízie Otázky Václava Moravce.

Kontroly česká vláda zaviedla koncom septembra pre prudký nárast nelegálnej migrácie a zvýšenú aktivitu organizovaných skupín prevádzačov. Začiatkom októbra rozhodla o ich predĺžení do 28. októbra.

Fialova vláda však môže rozhodnúť ešte o jednom predĺžení, ďalšie prípadné predĺženia termínov kontrol už bude musieť riešiť s Európskou úniou. Rakušan uviedol, že sa už o tom zhováral s eurokomisárkou pre vnútorné záležitosti Ylvou Johansson, ktorej povedal, že Česko pripravuje potrebnú notifikáciu, ktorú jej predložia, ak sa situácia výrazne nezlepší.

Od začiatku kontrol česká polícia zachytila pri nelegálnej migrácii 3 280 ľudí, pričom 1 369 odmietli vstup do Českej republiky. Tiež odhalili 64 prevádzačov.

Viac k témam: Kontroly na hraniciach, Nelegálna migrácia
Zdroj: Webnoviny.sk - Česko plánuje predĺžiť kontroly na hraniciach, dôvodom je neutíchajúci prílev migrantov do krajiny © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.