Utorok, 3. október 2023
Mimoriadne správy

Českého expremiéra Nečasa a jeho manželku uznal súd za vinných v kauze trafík pre poslancov

 Webnoviny  13. jún 2023  74  
Českého expremiéra Nečasa a jeho manželku uznal súd za vinných v kauze trafík pre poslancov

13.6.2023 (SITA.sk) - Obvodný súd pre Prahu 1 v utorok rozhodol v kauze takzvaných trafík pre poslancov ODS. Informuje o tom portál TN.cz, podľa ktorého sudca napokon uznal bývalého premiéra Petra Nečasa, jeho manželku Janu, predtým Nagyovú, aj bývalého námestníka ministra poľnohospodárstva Romana Bočka za vinných. Rozsudok však nie je právoplatný.

Peňažný trest milión korún


Súd dal bývalému predsedovi vlády podmienečný trest dva a pol roka a peňažný trest milión korún, zatiaľ čo jeho manželka a spoluobžalovaný Boček dostali dvojročné podmienečné tresty a majú zaplatiť každý 300-tisíc korún. Nečasová dostala aj 10-ročný zákaz vykonávať vysokú funkciu v štátnej správe.

Kauza trafík


Obžaloba trojicu vinila z podplácania za čo im hrozilo až šesť rokov väzenia. Všetci však odmietali vinu. Práve kauza trafík podľa TN.cz prispela v roku 2013 po policajnom zásahu na úrade vlády k pádu Nečasovho kabinetu.V roku 2012 totiž trojica podľa obžaloby sľúbila poslancom Markovi Šnajdrovi, Ivanovi Fuksovi a Petrovi Tluchořovi zaujímavé funkcie výmenou za odchod zo Snemovne a hlasovanie za daňový balíček vlády. Po jeho schválení sa Fuksa dostal do predstavenstva Českého Aeroholdingu a Šnajdr získal post predsedu dozornej rady Čepra. Obvinení tvrdili, že to nebola korupcia, ale klasické politické vyjednávanie.Viac k témam: český expremiér, Korupcia, Podplácanie, Súdy, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Českého expremiéra Nečasa a jeho manželku uznal súd za vinných v kauze trafík pre poslancov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.