Sobota, 22. jún 2024
Slnečno  22,1 °C
Mimoriadne správy

Česi oslávili 25. výročie vstupu do NATO, v Prahe si ho pripomenul aj bývalý americký prezident Clinton

 Webnoviny  12. marec 2024  145  
Česi oslávili 25. výročie vstupu do NATO, v Prahe si ho pripomenul aj bývalý americký prezident Clinton

12.3.2024 (SITA.sk) - Dvadsiate piate výročie vstupu Česka do Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) v utorok v Prahe pripomenula bezpečnostná konferencia na Pražskom hrade s názvom Naša bezpečnosť nie je samozrejmosť.

Na akcii sa zúčastnil aj bývalý prezident USA Bill Clinton, ktorý od českého prezidenta Petra Pavla dostal Rad Tomáša Garrigua Masaryka. Informuje o tom portál TN.cz.

Súčasťou osláv bol aj prelet lietadiel. Nad Karlovým mostom spoločne preleteli české stíhacie lietadlá JAS-39 Gripen spolu s nemeckými stíhačkami Eurofighter a transportným lietadlom A400M Atlas, tiež v službách nemeckého letectva.

NATO je jedným zo základných kameňov našej bezpečnosti," vysvetlil dôležitosť aliancie pre Česko bezpečnostný analytik Lukáš Visingr. Dodal, že k členstvu v NATO nemá Česko alternatívu. Aj relatívne malé Česko má pritom podľa Visingra partnerom v aliancii čo ponúknuť.

Českí vojaci sa zúčastnili na viacerých zahraničných misiách," poznamenal. V niektorých oblastiach však Česko zaostáva. „Musí sa riešiť napríklad delostrelectvo, protivzdušná obrana, vrtuľníkové letectvo. Je toho naozaj veľké množstvo. Takže dve percentá HDP na obranu nám asi nebudú stačiť," poznamenal.

Viac k témam: bývalý americký prezident, Český prezident, Výročie
Zdroj: SITA.sk - Česi oslávili 25. výročie vstupu do NATO, v Prahe si ho pripomenul aj bývalý americký prezident Clinton © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.