Piatok, 31. marec 2023
Mimoriadne správy

Bývalý strážnik na britskom veľvyslanectve v Berlíne donášal Rusom, vo väzení môže stráviť 14 rokov

 Webnoviny  11. november 2022  43
Bývalý strážnik na britskom veľvyslanectve v Berlíne donášal Rusom, vo väzení môže stráviť 14 rokov

11.11.2022 (Webnoviny.sk) - Bývalý strážnik na britskom veľvyslanectve v Berlíne sa priznal k špionáži pre Rusko a hrozí mu až 14 rokov väzenia. Päťdesiatosemročný David Ballantyne Smith sa priznal k dovedna ôsmim previneniam voči zákonu o štátnom tajomstve.

Podľa prokurátorov Brit poskytol ruskému vojenskému atašé v Berlíne, generálmajorovi Sergejovi Čuchurovovi, informácie o aktivitách, identite, adresách a telefónnych číslach britských štátnych zamestnancov.

Smith taktiež zhromaždil spravodajské informácie, niektoré z nich klasifikované ako tajné, o fungovaní a plánoch veľvyslanectva, ktoré by podľa prokurátorov boli užitočné pre „nepriateľa, konkrétne pre ruský štát“.

Smitha zatkla nemecká polícia v jeho dome v Postupime juhozápadne od Berlína v auguste 2021 a v apríli ho vydala do Spojeného kráľovstva.

Zdroj: Webnoviny.sk - Bývalý strážnik na britskom veľvyslanectve v Berlíne donášal Rusom, vo väzení môže stráviť 14 rokov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.