Sobota, 23. október 2021
Slnečno  5,3 °C
Mimoriadne správy

Bývalý prezident Ghaní nechcel Afgancov útekom opustiť, vyhol sa tak rozsiahlemu násiliu

 Webnoviny   9. september 2021  88
Bývalý prezident Ghaní nechcel Afgancov útekom opustiť, vyhol sa tak rozsiahlemu násiliu

9.9.2021 (Webnoviny.sk) - Bývalý afganský prezident Ašraf Ghaní sa ospravedlnil Afgancom za útek z krajiny po tom, ako nad ňou prevzalo kontrolu hnutie Taliban.

Vo vyhlásení na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uviedol, že ich nemal v úmysle opustiť, ale „bola to jediná cesta“ ako sa vyhnúť rozsiahlemu násiliu v Afganistane.

Opustenie Kábulu, z ktorého odišiel 15. augusta, bolo podľa jeho slov najťažšie rozhodnutie jeho života, informuje spravodajský portál BBC.

Pouličné boje


Odišiel som na naliehanie bezpečnostných zložiek prezidentského paláca, ktoré mi poradili, že ak by som zostal, v meste by to vyvolalo rovnaké pouličné boje, aké utrpelo počas občianskej vojny v 90. rokoch,“ vyjadril sa Ghaní s tým, že tak urobil, aby zachránil Kábul a jeho šesť miliónov obyvateľov.

Tiež vyjadril hlboké poľutovanie nad tým, že jeho „kapitola skončila podobnou tragédiou ako tie mojich predchodcov“. Sedemdesiatdvaročný Ghaní zároveň avizoval, že v blízkej budúcnosti prehovorí o udalostiach vedúcich k jeho odchodu.

Nedovolil si ani prezuť sa


Ghaní, ktorý odišiel do Spojených arabských emirátov, tiež znova poprel tvrdenia, že Afganistan opustil s peniazmi v hodnote zhruba 169 miliónov dolárov. Podľa svojich slov mu pri odchode ani len nedovolili sa prezuť do iných topánok.

Taliban tento týždeň oznámil zloženie dočasného afganského vládneho kabinetu, ktorý tvoria samí muži. V stredu desiatky žien v Kábule a provincii Badachšán protestovali proti vláde s tým, že neprijmú kabinet bez ministeriek.

Ministerstvo vnútra neskôr nariadilo ukončenie protestov v celej krajine bez prvotného schválenia, informuje agentúra AP.

(1 EUR = 1,1827 USD)

Viac k témam: ospravedlnenie, Rozhodnutie, Taliban
Zdroj: Webnoviny.sk - Bývalý prezident Ghaní nechcel Afgancov útekom opustiť, vyhol sa tak rozsiahlemu násiliu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.