Streda, 23. jún 2021
Zamračené  23,4 °C
Mimoriadne správy

Bývalého francúzskeho premiéra uznali vinným zo sprenevery, Fillon platil manželke a deťom

 Webnoviny  29. jún 2020  148
Bývalého francúzskeho premiéra uznali vinným zo sprenevery, Fillon platil manželke a deťom

29.6.2020 (Webnoviny.sk) - Parížsky súd uznal v pondelok 66-ročného bývalého premiéra Francoisa Fillona vinným zo sprenevery. Podľa verdiktu zneužil verejné prostriedky na to, aby vyplatil svoju ženu a deti za prácu, ktorú nikdy nevykonali. Odsúdil ho na päť rokov väzenia, z toho tri podmienečne, ako aj pokutu 375-tisíc eur. Desať rokov sa tiež nesmie uchádzať o volenú funkciu.

Jeho 64-ročnú manželku Penelope uznal súd vinnou zo spolupáchateľstva. Dostala trojročný podmienečný trest a rovnako vysokú pokutu. Právnici páru sa proti rozsudku okamžite odvolali.

Fillon bol podozrivý z toho, že dal v rokoch 1998 až 2013 prácu poslaneckých asistentov svojej žene a dvom deťom. Celkovo táto práca vyniesla rodine viac než jeden milión eur. Fillon aj jeho žena akékoľvek pochybenie odmietli.

Škandál prepukol len tri mesiace pred prezidentskými voľbami v roku 2017 a otriasol reputáciou tohto konzervatívneho politika. Zároveň pomohol k prezidentskému kreslu centristickému kandidátovi Emmanuelovi Macronovi. Fillon, ktorý bol premiérom v rokoch 2007 až 2012 za vlády prezidenta Nicolasa Sarkozyho, následne z politiky odišiel. Škandál vtedy označil za "politickú vraždu".

Viac k témam: sprenevera
Zdroj: Webnoviny.sk - Bývalého francúzskeho premiéra uznali vinným zo sprenevery, Fillon platil manželke a deťom © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.