Sobota, 16. október 2021
Slnečno  8,5 °C
Mimoriadne správy

Brusel potvrdil nové sankcie voči Bielorusku, zasiahnu ekonomiku krajiny aj Lukašenkov režim

 Webnoviny  24. jún 2021  89
Brusel potvrdil nové sankcie voči Bielorusku, zasiahnu ekonomiku krajiny aj Lukašenkov režim

24.6.2021 (Webnoviny.sk) - Európska únia vo štvrtok potvrdila nové sankcie proti Bielorusku, ktoré označuje za odpoveď na „eskaláciu vážnych porušovaní ľudských práv“ vrátane zatknutia novinára Ramana Prataseviča.

Sankcie sa zameriavajú na ekonomiku, ich terčom je však aj prezident Alexander Lukašenko a jeho spojenci.

Novinár zadržiavaný od mája


Opozičného novinára Prataseviča zadržali 23. mája po tom, čo bieloruské úrady prikázali lietadlu spoločnosti Ryanair, ktoré smerovalo z Grécka do Litvy, pristáť v Minsku. Sankcie smerujú na vybrané odvetvia bieloruskej ekonomiky.

V praxi znamenajú obmedzenia vývozu uhličitanu draselného, ktorý je bežnou prísadou do hnojív, exportu tabakového priemyslu či ropných výrobkov. Zahŕňajú aj zákaz predaja softvéru a zariadení, ktoré možno použiť na monitorovanie telefonických hovorov a komunikácie cez internet.

Sankcie po vlaňajších voľbách


EÚ vystupňovala sankcie po vlaňajších sporných prezidentských voľbách v Bielorusku, ktoré podľa oficiálnych údajov vyhral Alexander Lukašenko.

Opatrenia sa zamerali na ľudí obvinených z volebného podvodu a zodpovedných za následný policajný zásah voči opozícii.

Viac k témam: sankcie proti Bielorusku, zatknutie
Zdroj: Webnoviny.sk - Brusel potvrdil nové sankcie voči Bielorusku, zasiahnu ekonomiku krajiny aj Lukašenkov režim © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.