Utorok, 22. apríl 2025

Mimoriadne správy
Brusel postúpil Maďarsko Súdnemu dvoru EÚ, dôvodom je hlasovanie o omamných látkach

15.2.2023 (SITA.sk) - Európska komisia (EK) postúpila Maďarsko Súdnemu dvoru Európskej únie (EÚ). Urobila tak v súvislosti s hlasovaním Maďarska proti pozícii Únie k odporúčaniam Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) o zaradení kanabisu a látok súvisiacich s kanabisom, ako sa uvádza v rozhodnutí Rady EÚ 2021/3. Komisia o tom informuje na svojej webstránke.
Maďarsko 2. decembra 2020 na 63. zasadnutí Komisie OSN pre omamné látky dvakrát hlasovalo proti pozícii Únie počas hlasovania o odporúčaniach WHO pri zaraďovaní látok pod medzinárodnú kontrolu. Rozhodnutie Rady, ktorým sa určuje pozícia Únie, pre členské štáty je však záväzné, keďže podľa práva EÚ spadajú rozhodnutia o medzinárodnom zozname látok podľa Jednotného dohovoru o omamných látkach z roku 1961 v znení protokolu z roku 1972 a Dohovoru o psychotropných látkach z roku 1971 do výlučnej právomoci Európskej únie.
Komisia preto začala konanie o porušení povinnosti proti Maďarsku, poslala mu formálnu výzvu aj odôvodnené stanovisko. Na obe však Budapešť nereagovala dostačujúco a preto sa EK rozhodla obrátiť na Súdny dvor.
Viac k témam: Marihuana, Omamné látky, Súdy
Zdroj: SITA.sk - Brusel postúpil Maďarsko Súdnemu dvoru EÚ, dôvodom je hlasovanie o omamných látkach © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Ruskú novinárku Mariu Ponomarenko odsúdili na šesť rokov za správy o vojne na UkrajineNasledujúci článok
Nad Kyjevom zostrelili ruské balóny využívané ako falošné terče