Piatok, 5. december 2025
Mimoriadne správy
- Blanár rokoval so zástupcami Gruzínska a Kirgizska, cieľom je prehĺbenie hospodárskej spolupráce – VIDEO, FOTO
- Slovensko je pripravené Ukrajine opäť poskytnúť pomoc, Blanár v rámci zasadnutia NATO rokoval aj s Landauom – FOTO
- Ruskí vojaci podľa Ukrajiny uviazli v pouličných bojoch o Pokrovsk
- V českom mestečku zo školy evakuovali 450 ľudí pre obavy z výbuchu
- Nemecko rozprestiera Európsky nebeský štít
Britské mincovne ukázali nové mince s podobizňou Karola III., zberateľom budú k dispozícii už na budúci týždeň
30.9.2022 (Webnoviny.sk) - V Spojenom kráľovstve predstavili nové mince s podobizňou kráľa Karola III. Päťdesiatpencová minca s jeho portrétom by sa mala dostať do obehu v najbližších týždňoch, informuje spravodajský portál BBC.
Spomienka na kráľovnú
Bežnú 50-pencovú i pamätnú päťlibrovú mincu zdobí podobizeň Karola z dielne britského sochára Martina Jenningsa. Rubové strany oboch mincí pripomínajú zosnulú kráľovnú Alžbetu II.
Mince sa držia stáročnej tradície, podľa ktorej sa teraz kráľ pozerá doľava, opačne ako jeho predchodkyňa. Tak ako predchádzajúci britskí králi, a narozdiel od kráľovnej, na hlave nemá korunu. Karol vraj svoju podobizeň sám schválil a bol s ňou spokojný.
Distribúcia mincí
Kráľovská mincovňa začne mince zberateľom predávať od budúceho týždňa a ešte pred koncom roka sa do obehu dostanú aj 50-pencové mince. Distribuovať ich budú na základe požiadavky bánk, sporiteľní a pôšt. Mince budú v obehu spolu s mincami, na ktorých je zosnulá kráľovná.
Podľa Anne Jessopp z Kráľovskej mincovne zvyčajne mince vydržali asi 20 rokov, takže mince s kráľovnou Alžbetou II. a kráľom Karolom III., budú spoločne v obehu ešte mnoho rokov.
Od začiatku budúceho roka by mali začať raziť aj jednopencové a dvojlibrové mince s rovnakou podobizňou Karola. Do obehu ich tiež budú uvádzať postupne tak, že budú nahrádzať poškodené mince a tiež dopĺňať ďalší dopyt.
Viac k témam: Mince
Zdroj: Webnoviny.sk - Britské mincovne ukázali nové mince s podobizňou Karola III., zberateľom budú k dispozícii už na budúci týždeň © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Slovensko na križovatke. Poslanci dali v prvom čítaní zelenú zrušeniu Úradu na ochranu oznamovateľov
Spoluprácu s Českou republikou je potrebné rozširovať na všetkých úrovniach, tvrdí prezident Pellegrini
Giving Tuesday v Červenom nose – žiaci vytvorili nový outfit klaunských áut, aby potešili deti v nemocniciach