Sobota, 22. január 2022
Zamračené  -3 °C
Mimoriadne správy

Britská vláda čakala s vyhlásením lockdownu pridlho, tisíce ľudí mohli ešte žiť

 Webnoviny  12. október 2021  87
Britská vláda čakala s vyhlásením lockdownu pridlho, tisíce ľudí mohli ešte žiť

12.10.2021 (Webnoviny.sk) - Britská vláda čakala príliš dlho, kým na začiatku pandémie ochorenia COVID-19 prijala lockdown. Premeškala tak šancu na zabrzdenie šírenia koronavírusu, čo viedlo k tisícom zbytočných úmrtí. Uviedli to v spoločnej správe poslanci výborov pre vedu a zdravotníctvo dolnej komory britského parlamentu.

Meškanie bolo výsledkom toho, že členovia vlády sa nedostatočne zaoberali odporúčaniami vedeckých poradcov, uviedli poslanci v správe, ktorú zverejnili v utorok.

Chceli sa vyhnúť veľkým škodám


„Bola túžba vyhnúť sa lockdownu vzhľadom na veľkú škodu, ktorú by spôsobil ekonomike, bežným zdravotným službám a spoločnosti,“ konštatuje správa.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu


„Pri absencii iných stratégií, ako je prísna izolácia, rozsiahle testovanie a vyhľadávanie infikovaných a prísna kontrola na hraniciach, bol úplný lockdown nevyhnutný a mal prísť skôr,“ dodávajú poslanci.

O pandémii sa učili za pochodu


Stephen Barclay, britský minister, ktorý má na starosti úrad vlády, však reakciu vlády po vypuknutí pandémie obhajuje a uviedol, že „rozhodnutia sa prijímali na základe vtedajších dôkazov a vedeckých rád“. „Bola to bezprecedentná pandémia. Učili sme sa o nej v čase, keď sme ju zažívali,“ vyjadril sa Barclay pre britskú vysielaciu stanicu Sky News.

Britskí poslanci uviedli, že cieľom ich vyšetrovania bolo odhaliť, prečo si Británia v prvých dňoch pandémie počínala „výrazne horšie“ ako mnoho iných krajín. V dôsledku infekcie koronavírusom podľa vládnych údajov vo Veľkej Británii zomrelo viac ako 137-tisíc ľudí. Ide o druhý najvyšší počet obetí v Európe po Rusku.

Viac k témam: Bezpečnostné opatrenia, Koronavírus, Lockdown
Zdroj: Webnoviny.sk - Britská vláda čakala s vyhlásením lockdownu pridlho, tisíce ľudí mohli ešte žiť © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.