Pondelok, 20. apríl 2026
Mimoriadne správy
- Španielsko požiada Úniu o ukončenie asociačnej dohody s Izraelom, hovorí o porušovaní medzinárodného práva
- Americký viceprezident J.D. Vance povedie delegáciu Spojených štátov na rokovania s Iránom v Pakistane
- Úrady evakuovali tisíce obyvateľov parížskeho predmestia, experti sa snažia zneškodniť bombu z druhej svetovej vojny
- Polícia objavila jed na potkany v detskom jedle značky HiPP, môže ísť o súčasť vydieračského plánu
- Britskí ministri vyjadrili podporu Starmerovi. Premiér čelí škandálom okolo dlhoročného spojenca Jeffreyho Epsteina
Brandenburská brána po útoku v Petrohrade nesvieti ruskými farbami
Webnoviny 4. apríl 2017 753
BERLÍN 4. apríla (WebNoviny.sk) - V nemeckej metropole Berlín vypukli v utorok roztržky po tom, ako sa vedenie tohto mesta rozhodlo nenasvietiť ikonickú Brandenburskú bránu vo farbách ruskej vlajky na počesť obetí pondelkového teroristického útoku v Petrohrade, ktorý si vyžiadal najmenej 14 mŕtvych a približne 50 zranených.
Kritici tohto sporného kroku obviňujú zodpovedných činiteľov z ľahostajnosti voči zavraždeným cestujúcim petrohradského metra, z ktorých väčšinu tvoria ruskí občania, a podotýkajú, že Brandenburská brána bola nasvietená vo farbách štátnej vlajky príslušných krajín aj po teroristických útokoch v Bruseli, Istanbule, Londýne alebo Paríži.
Odporúčame:
Aktualizované: Počet obetí výbuchu v petrohradskom metre stúpol, je známa totožnosť útočníka
Berlínske úrady tvrdia, že zmienené štyri mestá sú oficiálnymi partnerskými mestami Berlína. Pripustili však, že v minulosti došlo v tomto ohľade k výnimkám, keď bola brána nasvietená aj po útokoch v Jeruzaleme či Orlande.
Najvyšší kultúrny činiteľ nemeckej metropoly Klaus Lederer dnes vyzval na ukončenie týchto praktík, aby sa v budúcnosti predišlo zbytočným sporom. Dodal však, že ruská trikolóra by mala byť premietnutá na bránu.
Parížska starostka Anne Hidalgová vyhlásila, že Eiffelova veža bude dnes v noci z úcty k obetiam petrohradského útoku zatemnená. Spresnila, že svetlá tohto symbolu Francúzska zhasnú o polnoci miestneho času. Hidalgová to uviedla na sociálnej sieti Twitter s hashtagom "Sme jednotní" vo francúzštine.
Viac k témam: Brandenburská brána, nemecko, Petrohrad, teroristický útok, výbuch v petrohradskom metre
Zdroj: Webnoviny.sk - Brandenburská brána po útoku v Petrohrade nesvieti ruskými farbami © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Poľská vládna PiS stratila na podpore, bývalá Tuskova strana posilnilaNasledujúci článok
Švédsky premiér kritizoval islamskú školu, deti preváža oddelene
Občianske združenie Mladá Šaca odovzdalo na košickom magistráte petíciu občanov mestskej časti – VIDEO
Kybernetické útoky na podnikateľský sektor sú na vzostupe, kľúčom je prevencia
Medzinárodný vyšehradský fond po prvýkrát udelil ocenenie Mini projekt roka