Piatok, 31. marec 2023
Oblačno  6,2 °C
Mimoriadne správy

Bolsonaro prehral v prezidentských voľbách. Nahradí ho Lula da Silva, ktorého viac ako rok držali vo väzení

 Webnoviny  31. október 2022  64
Bolsonaro prehral v prezidentských voľbách. Nahradí ho Lula da Silva, ktorého viac ako rok držali vo väzení

31.10.2022 (Webnoviny.sk) - Do prezidentského kresla sa v Brazílii po víkendových voľbách vráti niekdajšia ľavicová hlava štátu Luiz Inácio Lula da Silva. Po tesnom polarizujúcom súboji s krajne pravicovým prezidentom Jairom Bolsonarom zvíťazil s 50,9% hlasov.

Lulu strávil 580 dní vo väzení


Je to ohromujúci návrat pre politika, ktorý nemohol kandidovať v posledných prezidentských voľbách v roku 2018, pretože bol vo väzení pre úplatkárstvo a mal zakázané kandidovať, pripomína spravodajský portál BBC. Lula strávil 580 dní vo väzení, kým jeho odsúdenie anulovali a on sa vrátil do politického boja.

Lula, ktorý už úradoval ako prezident Brazílie v rokoch 2003 - 2010, však bude čeliť tvrdej opozícii v Kongrese, kde väčšinu v tohtoročných voľbách získali poslanci blízki Bolsonarovi.

Bolsonaro výsledky spochybňuje


Bolsonaro zatiaľ prehru neuznal. Volebná kampaň bola napätá aj preto, že spochybnil spoľahlivosť brazílskeho elektronického volebného systému. To vyvolalo obavy, že by výsledok nemusel prijať, ak by bol proti nemu.

Viac k témam: Prezidentské voľby v Brazílii
Zdroj: Webnoviny.sk - Bolsonaro prehral v prezidentských voľbách. Nahradí ho Lula da Silva, ktorého viac ako rok držali vo väzení © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.