Utorok, 21. marec 2023
Mimoriadne správy

Boje medzi arménskymi a azerbajdžanskými silami opäť pokračovali, vyžiadali si desiatky mŕtvych vojakov

 Webnoviny  13. september 2022  47
Boje medzi arménskymi a azerbajdžanskými silami opäť pokračovali, vyžiadali si desiatky mŕtvych vojakov

13.9.2022 (Webnoviny.sk) - Pri nočných bojoch medzi arménskymi a azerbajdžanskými silami zomrelo 49 arménskych vojakov. V utorok to v parlamente povedal arménsky premiér Nikol Pašinjan, ktorý podľa agentúry Interfax povedal, že azerbajdžanské sily napadli zhruba šesť stanovíšť.

Azerbajdžan tvrdí, že reagoval v odvete na arménske útoky. Tamojšie ministerstvo zahraničia vo svojom vyhlásení uviedlo, že arménske sily strieľali na pozície armády v troch okresoch a arménski sabotéri tam nasadili míny. Azerbajdžanské sily podľa rezortu utrpeli bližšie nešpecifikované obete.

Medzi Azerbajdžanom a Arménskom už desaťročia panuje konflikt o región Náhorný Karabach. Ten leží na území Azerbajdžanu, ale od skončenia vojny v roku 1994 bol pod kontrolou etnických arménskych síl podporovaných Arménskom.

Boje o región z jesene 2020 si vyžiadali viac ako 6600 mŕtvych. Azerbajdžan vtedy prevzal kontrolu nad veľkými časťami Náhorného Karabachu a okolitých oblastí, ktoré desaťročia ovládali separatisti.

Viac k témam: boje
Zdroj: Webnoviny.sk - Boje medzi arménskymi a azerbajdžanskými silami opäť pokračovali, vyžiadali si desiatky mŕtvych vojakov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.