Sobota, 22. január 2022
Zamračené  -3 °C
Mimoriadne správy

Blesky v Indii zabili počas dňa desiatky ľudí, pre 11 osôb sa stala osudným selfie na strážnej veži

 Webnoviny  12. júl 2021  113
Blesky v Indii zabili počas dňa desiatky ľudí, pre 11 osôb sa stala osudným selfie na strážnej veži

12.7.2021 (Webnoviny.sk) - Blesky zabili vo dvoch indických štátoch najmenej 38 ľudí počas 24 hodín. V pondelok o tom informovali úrady.

Väčšinu obetí pritom hlási Radžastan, kde blesk zabil 11 ľudí, ktorí si podľa portálu BBC robili v daždi selfíčka na vrchole vyhliadkovej veže v pevnosti Amber.

Na strážnej veži a hradbách pevnosti z 12. storočia, ktorá je obľúbenou turistickou atrakciou, bolo v čase úderu blesku údajne asi 27 ľudí a niektorí z nich zo strachu poskákali na zem. Informovala o tom miestna polícia.

Finančné kompenzácie


V Radžastane, ktorý zasiahli búrky a monzúnové dažde, zabili blesky aj ďalších najmenej deväť ľudí a takmer dvadsiatka utrpela zranenia. Uttarpradéš v nedeľu zaznamenal 18 obetí, pričom väčšinu z nich podľa úradov tvoria poľnohospodárski pracovníci, ktorí prišli o život pri práci na poli.

Oba štáty podľa agentúry AP oznámili, že rodinám obetí a zraneným poskytnú finančné kompenzácie. Počas monzúnovej sezóny, ktorá trvá od júna do septembra, sú blesky v Indii bežným javom. Podľa aktuálnych oficiálnych záznamov zabili v roku 2019 v krajine viac ako 2 900 ľudí.

Počet obetí sa zdvojnásobil


Od 60. rokov minulého storočia sa pritom podľa odborníkov počet úmrtí následkom úderu blesku v Indii zdvojnásobil. Ako jeden z faktorov tohto nárastu uvádzajú klimatickú zmenu. Od začiatku do polovice 90. rokov sa počet incidentov zvýšil o 30 % - 40 %. V roku 2018 zaznamenali v štáte Ándhrapradéš 36 749 úderov blesku za 13 hodín.

Indický meteorologický ústav vydal varovanie pred bleskami aj na nasledujúce dva dni.

Viac k témam: blesk, extrémne počasie, India, úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk - Blesky v Indii zabili počas dňa desiatky ľudí, pre 11 osôb sa stala osudným selfie na strážnej veži © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.