Pondelok, 17. máj 2021
Oblačno  8,7 °C
Mimoriadne správy

Bin Ládin je podľa premiéra Pakistanu mučeník, spojenectvo s Američanmi označil za chybu

 Webnoviny  26. jún 2020  116
Bin Ládin je podľa premiéra Pakistanu mučeník, spojenectvo s Američanmi označil za chybu

26.6.2020 (Webnoviny.sk) - Pakistanský premiér Imran Chán strhol na seba vlnu kritiky z radov opozície, keď povedal, že bývalý šéf teroristickej siete al-Káida Usáma bin Ládin zomrel mučeníckou smrťou.

Chán sa tak vyjadril v búrlivom prejave o rozpočte v parlamente, v ktorom napadol zahraničnú politiku svojich predchodcov a vyhlásil, že spojenectvo Pakistanu so Spojenými štátmi vo vojne proti terorizmu bolo chybou.

Zlyhania v Afganistane


Washington sa tiež podľa neho urážlivo vyjadruje o Pakistane, keď ho viní za svoje zlyhania v susednom Afganistane. Za najhoršie však považuje, že Američania neinformovali Islamabad o svojej operácii proti bin Ládinovi.

“Postavili sme sa na stranu USA vo vojne proti terorizmu, ale oni prišli a zabili ho, zomrel mučenícky...hovorili o nás urážlivo, neinformovali nás (o razii) napriek faktu, že sme stratili vo vojne proti terorizmu 70-tisíc ľudí," vyhlásil premiér v parlamente.

Úkryt na vojenskej akadémii


Najhľadanejšieho teroristu planéty zabilo v máji 2011 americké elitné komando Navy Seals počas razie v jeho dome v pakistanskom meste Abbottabád.

Jeho úkryt pri prominentnej vojenskej akadémii pakistanskej armády vrhol tieň pochybností na pakistanské úrady a ich činnosť pri pátraní po hľadanom zakladateľovi teroristickej siete al-Káida.

Islamabad stále popiera, že by pred raziou vedel o mieste bin Ládinovho pobytu.

Viac k témam: terorizmus
Zdroj: Webnoviny.sk - Bin Ládin je podľa premiéra Pakistanu mučeník, spojenectvo s Američanmi označil za chybu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.