Sobota, 27. november 2021
Zamračené  -1,7 °C
Mimoriadne správy

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko sa dostal na sankčný zoznam Európskej únie

 Webnoviny   6. november 2020  231
Bieloruský prezident Alexander Lukašenko sa dostal na sankčný zoznam Európskej únie

6.11.2020 (Webnoviny.sk) - Európska únia v piatok prijala sankcie voči bieloruskému prezidentovi a ďalším 14 predstaviteľom krajiny pre ich rolu pri potláčaní protestov proti sporným augustovým bieloruským prezidentským voľbám.

EÚ vo vyhlásení uviedla, že na sankčný zoznam dala bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka a jeho syna Viktora Lukašenka, ktorý je národným bezpečnostným poradcom.

Tisíce zatknutých protestujúcich


Ľudia, ktorí sú na sankčnom zozname, majú zakázané cestovať do Európskej únie a ich majetok v EÚ sa zmrazuje.

Protesty v Bielorusku trvajú už od volieb prezidenta z 9. augusta. Viac ako 15-tisíc protestujúcich odvtedy v krajine zatkli.

Útlak zo strany štátu


Podľa oficiálnych výsledkov bol Lukašenko opäť víťazom volieb, pričom získal 80 percent hlasov. Voľby však boli všeobecne považované za sfalšované.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentské voľby v Bielorusku a protesty (fotografie)

EÚ uviedla, že prezident Lukašenko "je zodpovedný za násilný útlak zo strany štátneho aparátu pred a po prezidentských voľbách, svojvoľné zatýkanie a zlé zaobchádzanie s pokojnými demonštrantmi a tiež za zastrašovanie a násilie voči žurnalistom".

Viac k témam: prezidentské voľby v Bielorusku, protesty v Bielorusku, sankcie
Zdroj: Webnoviny.sk - Bieloruský prezident Alexander Lukašenko sa dostal na sankčný zoznam Európskej únie © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.