Utorok, 18. január 2022
Slnečno  -1,2 °C
Mimoriadne správy

Bielorusko poslalo za mreže matku piatich detí, organizovať mala nepovolené masové zhromaždenia

 Webnoviny   4. december 2021  68
Bielorusko poslalo za mreže matku piatich detí, organizovať mala nepovolené masové zhromaždenia

4.12.2021 (Webnoviny.sk) - Bieloruský súd v piatok poslal do väzenia na štyri roky tamojšiu aktivistku z dôvodu vytvorenia „extrémistickej skupiny“ prostredníctvom aplikácie Telegram. Upozornila na to bieloruská ľudskoprávna organizácia Viasna.

Volha Zalatarová, 38-ročná matka piatich detí, sa od marca nachádza vo väzbe. Zatkli ju na ulici, keď viedla svoju 10-ročnú dcéru do hudobnej školy. Po vlaňajších prezidentských voľbách v Bielorusku Zalatarová spravovala telegramovú skupinu v meste Ždanoviči a organizovala koncerty a pochody.

Do väzenia za vyvesenie vlajky


Úrady uviedli, že tieto aktivity boli „nepovolené masové zhromaždenia“ a obvinili ju z koordinácie „extrémistickej organizácie“. Bola tiež obvinená z „hrubého porušovania verejného poriadku“ a „nedodržiavania zákonných požiadaviek úradov“.

Žena na súde odmietla všetky obvinenia. „Moje srdce je roztrhané na kusy. Normálne ľudské činy, reakcie a pocity sú kriminalizované,“ povedala Zalatarová. Jej manžel nedávno tiež strávil 10 dní vo väzení za to, že na balkóne ich bytu vyvesil červeno-bielu vlajku bieloruskej opozície.

Zásahy voči disidentom sa stupňujú


Bieloruskom vlani niekoľko mesiacov otriasali protesty vyvolané Lukašenkovým znovuzvolením. Bieloruské úrady demonštrácie tvrdo potláčali. Zatknutých bolo asi 35-tisíc ľudí, ďalšie tisíce polícia zbila. Poprední predstavitelia opozície šli do väzenia alebo ich prinútili opustiť krajinu.

V ostatných týždňoch sa vystupňovali zásahy proti disidentom. Pri stovkách razií sa úrady zamerali na nezávislých novinárov a opozičných aktivistov.

Viac k témam: Extrémizmus, Obvinenie, Protesty v Bielorusku, Zatknutie
Zdroj: Webnoviny.sk - Bielorusko poslalo za mreže matku piatich detí, organizovať mala nepovolené masové zhromaždenia © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.