Sobota, 10. december 2022
Mimoriadne správy

Bieloruské úrady zatkli desiatky novinárov, obviňujú ich z extrémizmu

 Webnoviny  10. júl 2021  214
Bieloruské úrady zatkli desiatky novinárov, obviňujú ich z extrémizmu

10.7.2021 (Webnoviny.sk) - Bieloruské úrady prehľadali za dva dni kancelárie niekoľkých médií a tiež byty desiatok novinárov. V piatok o tom informovalo Bieloruské združenie novinárov s tým, že vládne zložky vykonali takmer 30 razií a zadržali najmenej sedem novinárov.

"Nová vlna represie, ktorá je bezprecedentná z hľadiska rozsahu aj krutosti, sa zamerala na nezávislé médiá," povedal líder združenia Andrei Bastunets. "Úrady ľubovoľne označujú hociktorého novinára za extrémistu," dodal.

Úrady vo štvrtok zablokovali webstránku popredného nezávislého online spravodajského portálu Nasha Niva, prehľadali redakciu, zadržali šéfredaktora a niekoľko ďalších zamestnancov. Razie vykonali aj v iných médiách, kde tiež zadržali novinárov. S podobnými akciami pokračovali aj v piatok. V súčasnosti je zadržaných 32 bieloruských novinárov.

Zástupca bieloruskej bezpečnostnej služby KGB uviedol, že razie a zatýkania súvisia s rozsiahlou akciou proti "radikálne zmýšľajúcim jednotlivcom". Cieľom operácií sú podľa neho osoby, ktoré pomáhajú pri "hromadných nepokojoch a dokonca terorizme". Nezávislé médiá, ktoré sa stali terčom útokov, už mesiace informujú o protestoch proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi.

Viac k témam: novinári, razia, zatknutie
Zdroj: Webnoviny.sk - Bieloruské úrady zatkli desiatky novinárov, obviňujú ich z extrémizmu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.