Sobota, 5. december 2020
Väčšinou jasno  7,6 °C
Mimoriadne správy

Bielorusi majú problémy s internetom, Poliakov prosia o zvýšenie dosahu mobilných sietí

 Webnoviny  12. august 2020  90
Bielorusi majú problémy s internetom, Poliakov prosia o zvýšenie dosahu mobilných sietí

12.8.2020 (Webnoviny.sk) - Občania Bieloruska požiadali susedné Poľsko, aby zvýšilo dosah mobilných sietí a znížilo ceny poplatkov za spojenie medzi týmito dvomi štátmi.

Ľudia v Bielorusku majú v ostatných dňoch po nedeľňajších prezidentských voľbách, ktoré sa nesú v znamení pouličných stretov medzi bezpečnostnými zložkami a demonštrantmi neuznávajúcimi výsledky hlasovania, problémy s komunikáciou.

Bielorusko odstrihnuté od internetu


V nedeľu v noci bolo územie Bieloruska odstrihnuté od internetu, ktorý funguje iba veľmi obmedzene. Existuje však možnosť pripojenia ku globálnej sieti prostredníctvom prístupových bodov v mobilných telefónoch, preto Bielorusi apelujú na poľských telekomunikačných operátorov, aby zvýšili výkonnosť vysielačov v blízkosti spoločnej hranice a priaznivejšie nastavili výšku poplatkov.

Avšak, požiadavku Bielorusov, zdá sa, nebude možné zrealizovať. Najzásadnejším sporným bodom je medzinárodná telekomunikačná legislatíva.

Prísna regulácia sietí


"Telekomunikačné siete sú veľmi silno regulované a žiadny operátor nemôže zvýšiť výkon svojich vysielačov. Podľa medzinárodných dohôd musia prevádzkovatelia dodržiavať prípustnú úroveň výkonu vysielačov a nemôžu ju svojvoľne zvyšovať," vyhlásil pre web Wirtualna Polska Marek Lipski z poľskej komory informačných technológií.

Ako ďalej dodal, ak by niektorý z poľských mobilných operátorov zvýšil výkon vysielačov a ich dosah v Bielorusku, prevádzkovatelia z tejto krajiny by si okamžite všimli, že niekto vstúpil do ich teritória. Takýto krok vrátane cenovej regulácie si navyše podľa medzinárodného práva vyžaduje súhlas oboch krajín, v tomto prípade vlád Poľska a Bieloruska.

Viac k témam: internet, telekomunikácie
Zdroj: Webnoviny.sk - Bielorusi majú problémy s internetom, Poliakov prosia o zvýšenie dosahu mobilných sietí © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.