Nedeľa, 21. júl 2024
Slnečno  27,9 °C
Mimoriadne správy

Biden a Trump sa stretli v prvej debate pred voľbami, bývalý prezident v nej šíril lži o ekonomike či nelegálnej migrácii (foto)

 Webnoviny  28. jún 2024  60  
Biden a Trump sa stretli v prvej debate pred voľbami, bývalý prezident v nej šíril lži o ekonomike či nelegálnej migrácii (foto)

28.6.2024 (SITA.sk) - Americký prezident Joe Biden a jeho republikánsky rival v nadchádzajúcich prezidentských voľbách Donald Trump sa vo štvrtok stretli v prvej debate. Tá však priniesla ďalšie obavy o spôsobilosť 81-ročného Bidena pôsobiť v úrade prezidenta a Trump si v nej našiel priestor na šírenie lží o ekonomike, nelegálnej migrácii aj jeho úlohe pri útoku na Kapitol zo 6. januára 2021.

Horší výsledok pre prezidenta Bidena


Osobná nevraživosť medzi politikmi bola počas debaty, ktorá sa uskutočnila pod hlavičkou televízie CNN, bola hmatateľná, píše agentúra AP. Ich ostrá diskusia, ktorá bola miestami až príliš osobná, nevynechala témy ako interrupcie, ekonomika, vek či usvedčenie Trumpa aj Bidenovho syna Huntera v trestných veciach.

Pre Bidena sa debata skončila s horším výsledkom, hoci on sám to zľahčoval. Hovoril chrapľavým hlasom a potichu, čo bolo podľa jeho kampane dôsledkom prechladnutia. Niekedy však mrmlal, plietol sa a stratil svoj myšlienkový pochod.

Trumpovi spojenci hovoria o víťazstve


Trumpovi spojenci okamžite po debate hovorili o víťazstve, zatiaľ čo niektorí prominentní demokrati verejne spochybnili napredovanie Bidena v kampani. Viceprezidentka Kamala Harris sa neskôr v CNN snažila obhájiť prezidentov výkon a zároveň uznala kritiku.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Predvolebná debata Biden vs. Trump na CNN (fotografie)

„Začiatok bol pomalý, ale záver bol silný," povedala. Sedemdesiatosemročný Trump, tak ako to robí často, hovoril rázne, ale klamlivo.

V súvislosti s útokom na Kapitol, keď jeho podporovatelia vtrhli do sídla Kongresu pri potvrdzovaní Bidena za prezidenta v snahe zvrátiť výsledok volieb, Trump napríklad vyhlásil, že podporil ľudí, aby konali „pokojne a vlastenecky“.

Voľby sa uskutočnia v novembri


Dokonca naznačil, že jeho podporovatelia, ktorí vtrhli do Kapitolu, boli v skutočnosti mierumilovní a teraz sú politicky prenasledovaní. Agentúra AP pripomína, že v skutočnosti sa výtržníci pustili do boja s políciou a na útoky používali provizórne zbrane.

Trump tiež, napriek trom výzvam, nikdy priamo nepotvrdil, že by akceptoval novembrových výsledky volieb, bez ohľadu na to, kto vyhrá. Americké prezidentské voľby sa uskutočnia 5. novembra.

Viac k témam: americké prezidentské voľby, Americký prezident, bývalý americký prezident, útok na Kapitol
Zdroj: SITA.sk - Biden a Trump sa stretli v prvej debate pred voľbami, bývalý prezident v nej šíril lži o ekonomike či nelegálnej migrácii (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.