Streda, 14. máj 2025

Mimoriadne správy
Balkánske krajiny budú spolupracovať na identifikácii tisícov nezvestných po rozpade Juhoslávie

HAAG 7. novembra (WebNoviny.sk) – Balkánske krajiny sa dohodli na posilnení spolupráce pri identifikácii tisícov ľudí, ktorí zmizli v období rozpadu Juhoslávie v 90. rokoch minulého storočia. Zástupcovia Srbska, Chorvátska, Bosny, Kosova a Čiernej Hory v utorok podpísali dohodu o spôsobe spolupráce.
Ako uvádza agentúra AP, približne dvanásťtisíc ľudí z celkového počtu takmer 40-tisíc je stále nezvestných a z toho približne štyritisíc neidentifikovaných tiel sa nachádza v márniciach. Krajiny sa dohodli na zdieľaní informácií a tiež, že povolia zástupcom z viac ako jednej krajiny zúčastniť sa na exhumáciách tiel.
Medzinárodná komisia pre nezvestné osoby (ICMP) v Haagu bude pomáhať s testami DNA, riadením výmeny informácií a udržiavaním regionálnej databázy.
Viac k témam: identifikácia, Medzinárodná komisia pre nezvestné osoby, nezvestná osoba
Zdroj: Webnoviny.sk - Balkánske krajiny budú spolupracovať na identifikácii tisícov nezvestných po rozpade Juhoslávie © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.