Pondelok, 9. marec 2026
Mimoriadne správy
- Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
- Irán 48 hodín po útoku. Režim na kolenách, ale svet je bližšie k vojne než k mieru? – FOTO
- Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí čelí žalobe pre účasť na zločinoch proti ľudskosti
- Prezident Pellegrini rokoval v Indii s premiérom Módím, Slovensko chce s krajinou posilniť spoluprácu – VIDEO, FOTO
- Blanár zastupoval Fica na prvom zasadnutí Trumpovej Rady mieru, Slovensko bolo v úlohe pozorovateľa – FOTO
Babiš chce pokračovať v českej muničnej iniciatíve pomáhajúcej Ukrajine
8.10.2025 (SITA.sk) - Nechceme zrušenie, len revíziu, tvrdí české hnutie ANO o muničnej iniciatíve, ktorá pomáha brániacej sa Ukrajine. Podľa predsedu hnutia ANO Andreja Babiša išlo o dobrý nápad. A podľa poslanca Lubomíra Metnara (ANO), ktorý je pravdepodobným budúcim ministrov obrany, hnutie o jej zastavení neuvažuje. Informuje o tom web Novinky.cz.
„Muničná iniciatíva bol principiálne dobrý nápad, ale... Budeme o nej rokovať a požadujeme väčšiu transparentnosť a prehodnotenie, možno prevedenie pod NATO,“ uviedol Andrej Babiš. „Nehovoríme o zastavení muničnej iniciatívy, ale o dôkladnej revízii. Je potrebná transparentnosť," potvrdil slová svojho šéfa Metnar. Podľa neho nie je cieľom oslabiť Ukrajinu, ale zaistiť kontrolu a prehľad nad nakladaním s prostriedkami.
Pre pokračovanie iniciatívy sa vyjadril šéf Motoristov Petr Macinka. „Kým bude trvať ruská invázia na Ukrajine, Motoristi nie sú proti tomu, aby muničná iniciatíva pokračovala," povedal Českej televízii.
Naopak vedenie SPD projekt dlhodobo kritizuje. „Hnutie SPD chápe potrebu pomôcť civilnému obyvateľstvu Ukrajiny, ale nesúhlasí s tým, aby sa Česká republika podieľala na ďalšom vyzbrojovaní," uviedol poslanec Radovan Vích, ktorý je plukovníkom v zálohe a odborníkom SPD na obranu. Budúcu českú vládu pravdepodobne vytvorí víťazné hnutie ANO spolu s SPD a Motoristami.
Viac k témam: česká pomoc, vojna na Ukrajine
Zdroj: SITA.sk - Babiš chce pokračovať v českej muničnej iniciatíve pomáhajúcej Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Enterprise Investors investuje do rýchlo rastúcej rumunskej siete fitness centier
Nakupovať v novej predajni v Nitre sa oplatí
Do regiónov smeruje viac ako 12,5 milióna eur. Kam poputuje najväčšia suma?