Piatok, 12. júl 2024
Oblačno  26 °C
Mimoriadne správy

Azerbajdžan môže čoskoro napadnúť Arménsko, údajne tvrdí Blinken

 Webnoviny  14. október 2023  150  
Azerbajdžan môže čoskoro napadnúť Arménsko, údajne tvrdí Blinken

14.10.2023 (SITA.sk) - Azerbajdžan by mohol čoskoro napadnúť susedné Arménsko. Ako referuje web Politico s odvolaním sa dvoch ľudí oboznámených so situáciou, americký minister zahraničných vecí Antony Blinken to údajne minulý týždeň povedal menšej skupiny zákonodarcov.

Nasmerovanie k zodpovednosti


Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev už skôr vyzval Arménsko, aby pozdĺž svojej južnej hranice otvorilo „koridor“, ktorý by spojil Azerbajdžan s jeho exklávou hraničiacou s Tureckom a Iránom. Alijev pohrozil, že problém vyrieši „silou“.

Podľa spomenutých zdrojov zákonodarcovia začiatkom októbra naliehali na ministerstvo zahraničných vecí, aby zakročilo voči Alijevovi v reakcii na septembrovú inváziu Azerbajdžanu do Náhorného Karabachu.

Blinken odpovedal, že americké ministerstvo zahraničia hľadá spôsoby, ako nasmerovať Azerbajdžan k zodpovednosti a neplánuje pokračovať v poskytovaní vojenskej pomoci Baku.

Vojenská operácia


Dodal, že USA vidia v najbližších týždňoch možnosť invázie Azerbajdžanu do južného Arménska. Blinken však taktiež v rozhovore s demokratickými zákonodarcami vyjadril dôveru súčasným diplomatickým rokovaniam medzi Arménskom a Azerbajdžanom.

V septembri Azerbajdžan znovu získal kontrolu nad separatistickým regiónom Náhorný Karabach v rámci 24-hodinovej vojenskej operácie, ktorá prinútila väčšinu zo 120-tisíc etnických Arménov na tomto území utiecť do Arménska.

Viac k témam: americký minister zahraničných vecí, Azerbajdžanský prezident, Náhorný Karabach
Zdroj: SITA.sk - Azerbajdžan môže čoskoro napadnúť Arménsko, údajne tvrdí Blinken © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.