Nedeľa, 9. august 2020
Slnečno  18,4 °C
Mimoriadne správy

Austrália zažila najteplejší deň v histórii, namerali aj viac ako 45 stupňov Celzia

 Webnoviny  18. december 2019  61
Austrália zažila najteplejší deň v histórii, namerali aj viac ako 45 stupňov Celzia

18.12.2019 (Webnoviny.sk) - Austrália v utorok zažila najteplejší deň v histórii merania. Priemerná národná teplota dosiahla 40,9 stupňa Celzia, čím prekonala predchádzajúci rekord 40,3 stupňa Celzia zo 7. januára 2013. Meteorológovia pritom predpovedajú, že v nasledujúcich dňoch sa môže teplota ešte zvýšiť. Je teda možné, že namerajú nový rekord.

V niektorých mestách zaznamenali v utorok teploty nad 45 stupňov Celzia. V Perthe namerali tri dni po sebe viac ako 40 stupňov Celzia, čo je decembrový rekord.

Austrálsky meteorologický ústav (BOM) uviedol, že krajina sa od roku 1910 oteplila o niečo viac ako jeden stupeň. Až deväť z desiatich najteplejších rokov pritom zaznamenali od roku 2005. Očakávajú, že rok 2019 sa zaradí medzi štyri najteplejšie v histórii merania, pričom je najsuchší za viac ako sto rokov.

Viac k témam: vysoká teplota
Zdroj: Webnoviny.sk - Austrália zažila najteplejší deň v histórii, namerali aj viac ako 45 stupňov Celzia © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.