Utorok, 16. jún 2026
Mimoriadne správy
- Netanjahu potvrdil kandidatúru v nadchádzajúcich voľbách
- USA a Irán oficiálne oznámili dohodu, Hormuzský prieliv má byť úplne otvorený
- Chaos na Jadrane pokračuje. Po tragickej zrážke lodí narazil čln v plnej rýchlosti do skál – VIDEO
- Top foto dňa (15. jún 2026): Domáca politika, Indonézsky umelecký festival a Indické vzdušné sily
- Raši sa v Prahe stretne s Okamurom, predstaví priority slovenského predsedníctva vo Vyšehradskej štvorke
Austrálčania si vybrali optimizmus a odhodlanie, vyhlásil premiér Albanese po triumfe v národných voľbách
Webnoviny 3. máj 2025 461
3.5.2025 (SITA.sk) - Ľavicový premiér Austrálie Anthony Albanese triumfoval v sobotu v národných voľbách, keď porazil svojho konzervatívneho rivala po kampani, ktorú ovplyvnili ekonomické otrasy a americký prezident Donald Trump.
V čase globálnych nepokojov u voličov zarezonovalo Albaneseho pokojné a stabilné vedenie, uviedli analytici, podľa ktorých voliči hromadne opúšťali tvrdého opozičného lídra Petra Duttona.
Albaneseho Labouristická strana zaznamenala nielen veľkú parlamentnú väčšinu, ale bývalý policajt Dutton zažil zriedkavé poníženie, keď prišiel o svoje kreslo. Projekcie národného vysielateľa ABC naznačovali drvivé víťazstvo Albaneseho strany, pričom Labouristi získali zatiaľ 85 kresiel v 150-člennom parlamente. Duttonova koalícia mala 41 mandátov, iné strany deväť a ďalších 15 bolo neistých.
"Dnes austrálsky ľud hlasoval za austrálske hodnoty. Za spravodlivosť, ambície a príležitosti pre všetkých," povedal líder Labouristov Albanese v búrlivom prejave po víťazstve. "V tomto čase globálnej neistoty si Austrálčania vybrali optimizmus a odhodlanie," dodal.
Viac k témam: Austrálsky premiér, parlamentné voľby v Austrálii
Zdroj: SITA.sk - Austrálčania si vybrali optimizmus a odhodlanie, vyhlásil premiér Albanese po triumfe v národných voľbách © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Čas sa podľa bývalého amerického diplomata kráti skôr Rusku než Ukrajine. Vidí šancu na rokovania
Sú peniaze pre farmárov ohrozené? Beňová tvrdí, že nie, Lexmann varuje pred problémami
Opozícia prináša konkrétne kroky, no verejnosť o nich nevie. Šimečka by v prvom rade zrušil transakčnú daň – ROZHOVOR