Pondelok, 17. august 2026
Mimoriadne správy
- Irán obvinil Katar, že drží v zajatí jeho pilotov, žiada o objasnenie ich situácie
- Zelenskyj vyzval Európu, aby nenechávala rakety protivzdušnej obrany v skladoch a poskytla ich Ukrajine
- Požiar hotela a tlačenica pri chráme zabili v Indii 15 ľudí
- Kushner rokoval s Hamasom, teraz sa snaží presvedčiť Netanjahua o pláne pre Gazu
- Napísal Homér Odyseu v jaskyni pri Izmire? Nolanov film oživil stáročnú záhadu
Assange má zákaz vyjadrovať sa k zahraničnej politike, chcú mu skonfiškovať mačku
Webnoviny 16. október 2018 700
LONDÝN 16. októbra (WeNoviny.sk) - Ekvádor už nielen neoficiálne, ale aj formálne zakázal zakladateľovi internetovej platformy WikiLeaks Julianovi Assangeovi, ktorý sa od roku 2012 ukrýva na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne, vyjadrovať sa k medzinárodnej politike.
Tento zákaz je súčasťou deväťstranového materiálu ekvádorského veľvyslanectva s požiadavkami a odporúčaniami pre Assangea, ktorý v pondelok zverejnila ekvádorská investigatívna stránka Codigo Vidrio.
Stránka Codigo Vidrio
Ekvádor pravosť tohto materiálu zatiaľ nekomentoval, podľa agentúry Associated Press (AP) má však stránka Codigo Vidrio punc hodnovernosti a informácie, ktoré v minulosti zverejňovala, sa zakladali na pravde.
V obsiahlom deväťstranovom manuáli ekvádorské ministerstvo zahraničných vecí Assangea okrem iného vyzýva, aby udržiaval priestory ekvádorského veľvyslanectva v Londýne čisté a aby v tejto súvislosti dával pozor na svoju mačku, pretože v opačnom prípade mu ju skonfiškujú.
Od internetu už bol odpojený viackrát
Assangea na ekvádorskom veľvyslanectve v súvislosti s jeho aktivitami v minulosti opakovane odpojili od internetu. V roku 2016 mu zamedzili prístup na sieť po tom, ako jeho platforma WikiLeaks zverejnila, podľa mnohých cielene a v spolupráci s Ruskom, informácie poškodzujúce pred americkými prezidentskými voľbami Hillary Clintonovú.
Naposledy mu vypli internet začiatkom tohto roka, pričom dôvodom boli okrem iného jeho plamenisté príspevky na sociálnych sieťach, v ktorých obhajoval zosadeného katalánskeho prezidenta Carlesa Puigdemonta.
Štyridsaťšesťročný Austrálčan Assange sa v roku 2012 ukryl na ekvádorskom veľvyslanectve, aby sa vyhol vydaniu do Švédska.
Tamojšie úrady ho stíhali v prípade údajného znásilnenia, ktorého sa v tejto škandinávskej krajine mal dopustiť v roku 2010. Ekvádor mu preto poskytol politický azyl. Švédsko medzičasom stíhanie odložilo, Assangeovi však stále hrozí vydanie do USA, kde ho chcú stíhať za zverejnenie tajných dokumentov na stránkach WikiLeaks.
Viac k témam: Julian Assange, WikiLeaks
Zdroj: Webnoviny.sk - Assange má zákaz vyjadrovať sa k zahraničnej politike, chcú mu skonfiškovať mačku © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Mun Če-in považuje Francúzsko za dôležitého partnera pri dosiahnutí mieru s KĽDR
Polícia obvinila štyroch ľudí podozrivých z trestnej činnosti súvisiacej s obchodovaním s ľuďmi – FOTO
Tragická nehoda na Orave. Cyklista po zrážke s nákladným autom zomrel
Súľovské skaly zachvátil požiar. Turisti by sa oblasti Brady mali úplne vyhnúť – FOTO