Pondelok, 11. december 2023
Mrznúci dážď  0 °C
Mimoriadne správy

Arménsky premiér Pašinjan predstavil „Križovatky mieru“, v hre je aj ukončenie nepriateľstva s Azerbajdžanom

 Webnoviny  26. október 2023  92  
Arménsky premiér Pašinjan predstavil „Križovatky mieru“, v hre je aj ukončenie nepriateľstva s Azerbajdžanom

26.10.2023 (SITA.sk) - Arménsko by mohlo súhlasiť s podmienkami komplexnej mierovej dohody s Azerbajdžanom, čím by sa po troch desaťročiach nepriateľstva ukončila trpká regionálna rivalita.

Vo štvrtok to avizoval arménsky premiér Nikol Pašinjan, ktorý na konferencii v Gruzínsku povedal, že jeho vláda by mohla v nadchádzajúcich mesiacoch podpísať „dohodu o mieri a vybudovaní vzťahov“ s jeho susedom. Informuje o tom spravodajský portál Politico.

Projekt „Križovatky mieru“


Pašinjan zároveň predstavil projekt „Križovatky mieru“, ktorý je určený na otvorenie cestných a železničných spojení, ktoré zablokoval konflikt s Azerbajdžanom a jeho blízkym spojencom Tureckom.

Vyjadrenia arménskeho premiéra prišli po tom, čo v septembri Azerbajdžan v rámci 24-hodinovej vojenskej operácie znovu získal kontrolu nad celým separatistickým regiónom Náhorný Karabach, o ktorý krajiny bojovali od pádu Sovietskeho zväzu.

Skutočné šance na uzavretie mieru


V utorok azerbajdžanský minister zahraničných vecí Džejhun Bajramov povedal, že rozhodujúca vojenská akcia znamená, že teraz existujú „skutočné šance na uzavretie mierovej zmluvy medzi Azerbajdžanom a Arménskom v krátkom čase“.

Tiež Politicu povedal, že jeho krajina neplánuje použiť silu na zabratie územia za medzinárodne uznanou hranicou, a to napriek tvrdeniam, že by mohol hroziť nový konflikt o dopravné trasy.


Predchádzajúce snahy Spojených štátov, Európskej únie a Ruska o mediáciu medzi dvoma bývalými sovietskymi republikami nedokázali zabrániť násiliu, pričom diskusia o otázkach, ako je dopravná konektivita a demarkácia hraníc, skončila na mŕtvom bode.Viac k témam: Arménsky premiér, Medzinárodné vzťahy, Mierová dohoda, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Arménsky premiér Pašinjan predstavil „Križovatky mieru“, v hre je aj ukončenie nepriateľstva s Azerbajdžanom © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.