Štvrtok, 21. január 2021
Oblačno  2,5 °C
Mimoriadne správy

Arménsko obvinilo Azerbajdžan z ostreľovania katedrály v Náhornom Karabachu, boli v nej deti (foto)

 Webnoviny   9. október 2020  91
Arménsko obvinilo Azerbajdžan z ostreľovania katedrály v Náhornom Karabachu, boli v nej deti (foto)

9.10.2020 (Webnoviny.sk) - Arménsko obvinilo Azerbajdžan z ostreľovania historickej katedrály v odštiepeneckom regióne Náhorný Karabach, kde počas najnovších, už takmer dva týždne trvajúcich bojov, prišli o život stovky ľudí.

Katedrále svätého Spasiteľa, známej tiež ako katedrála Ghazanchetsots, azerbajdžanská strela prederavila kupolu a poškodila aj interiér. Podľa médií sa v čase ostreľovania v katedrále v meste Šuša nachádzali deti. Neboli zranené, no utrpeli psychický šok.

Azerbajdžan vinu poprel


Pri ďalšom ostreľovaní katedrály o niekoľko hodín neskôr boli zranení dvaja ruskí novinári, jedného z nich museli hospitalizovať vo veľmi vážnom stave.

Arménske ministerstvo zahraničia odsúdilo ostreľovanie a označilo ho za "obludný zločin a útok na civilizované ľudstvo". Varovalo Azerbajdžan, že zameriavanie sa na náboženské miesta sa považuje za vojnový zločin. Azerbajdžanské ministerstvo obrany odmietlo útok na katedrálu a uviedlo, že tamojšia armáda "sa nezameriava na historické, kultúrne a najmä náboženské budovy a pamiatky".

Napätú situáciu na Kaukaze sa snaží priaznivo vyriešiť viacero svetových mocností. Ruský prezident Vladimir Putin vydal vyhlásenie požadujúce prerušenie bojov medzi arménskymi a azerbajdžanskými silami.

Kremeľ uviedol, že čerstvo 68-ročný Putin navrhol prímerie na výmenu zajatcov a zhromažďovanie tiel mŕtvych vojakov, a dodal, že do Moskvy pozval na rokovania najvyšších azerbajdžanských a arménskych diplomatov. Ruské ministerstvo zahraničia uviedlo, že diplomati v piatok potvrdili svoju účasť.

Obviňujú sa navzájom


Najnovšia séria konfliktov medzi Arménskom a Azerbajdžanom o Náhorný Karabach sa začala v nedeľu 27. septembra, pričom každá strana pripisuje zodpovednosť za ne tej druhej. Náhorný Karabach obývajú etnickí Arméni a Azerbajdžan stratil kontrolu nad oblasťou vo vojne začiatkom 90. rokov.

Táto enkláva však zostáva medzinárodne uznávaná ako súčasť Azerbajdžanu. Obe strany majú vysokú vojenskú prítomnosť pri demilitarizovanej zóne, ktorá región oddeľuje od zvyšku Azerbajdžanu.

Desaťročia trvajúci konflikt si vyžiadal už približne 30-tisíc obetí. Turecko v tejto oblasti výrazne podporuje Azerbajdžan, keďže s Arménskom má historicky zlé vzťahy. Arménsko má zas v konflikte podporu Ruska.

Viac k témam: bitka, Náhorný Karabach, Vojna
Zdroj: Webnoviny.sk - Arménsko obvinilo Azerbajdžan z ostreľovania katedrály v Náhornom Karabachu, boli v nej deti (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.