Piatok, 6. marec 2026
Mimoriadne správy
- Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
- Irán 48 hodín po útoku. Režim na kolenách, ale svet je bližšie k vojne než k mieru? – FOTO
- Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí čelí žalobe pre účasť na zločinoch proti ľudskosti
- Prezident Pellegrini rokoval v Indii s premiérom Módím, Slovensko chce s krajinou posilniť spoluprácu – VIDEO, FOTO
- Blanár zastupoval Fica na prvom zasadnutí Trumpovej Rady mieru, Slovensko bolo v úlohe pozorovateľa – FOTO
Arménsko a Azerbajdžan iniciujú mierové rozhovory, boje o Náhorný Karabach však neutíchajú
29.10.2020 (Webnoviny.sk) - Najvyšší diplomati z Arménska a Azerbajdžanu sa v súvislosti s bojmi o odštiepenecký región Náhorného Karabachu, ktoré trvajú už piaty týždeň, pripravujú na ďalšie rokovania o mierovom urovnaní konfliktu.
Obviňujú sa z rôznych útokov
Predstavitelia Náhorného Karabachu obvinili azerbajdžanské sily zo streľby na hlavné mesto tohto regiónu Stepanakert a mestá Šuši a Martakert. Tie údajne zasiahli raketové systémy navrhnuté v bývalom Sovietskom zväze, ktoré dokážu výbušninami a kazetovou muníciou pustošiť rozsiahle oblasti. Na Martakert sa tiež zamerali vojenským letectvom.
Azerbajdžanské ministerstvo obrany odmietlo použitie letectva a obvinilo arménske sily z ostreľovania azerbajdžanských oblastí regiónov Terter, Goranboy a Barda. Ministerstvo taktiež informovalo o zostrelení dvoch arménskych bojových lietadiel Su-25, čo však arménski predstavitelia označili za "dezinformáciu".
Viac ako 1100 obetí
Najnovšia séria konfliktov medzi Arménskom a Azerbajdžanom o Náhorný Karabach sa začala v nedeľu 27. septembra. Podľa predstaviteľov Náhorného Karabachu bolo dosiaľ pri najnovších zrážkach zabitých 1119 vojakov a 39 civilistov z tohto regiónu. Azerbajdžanské úrady svoje vojenské straty nezverejnili, tvrdia však, že pri bojoch zahynulo najmenej 90 civilistov a 392 ich bolo zranených. Ruský prezident Vladimir Putin však minulý týždeň uviedol, že podľa moskovských informácií sa počet obetí bojov blížil k číslu päťtisíc, čo je výrazne viac, ako uvádzajú obe strany.
Územie obývajú etnickí Arméni a Azerbajdžan stratil kontrolu nad oblasťou vo vojne začiatkom 90. rokov. Táto enkláva však zostáva medzinárodne uznávaná ako súčasť Azerbajdžanu. Obe strany majú vysokú vojenskú prítomnosť pri demilitarizovanej zóne, ktorá región oddeľuje od zvyšku Azerbajdžanu. Turecko v tejto oblasti výrazne podporuje Azerbajdžan, keďže s Arménskom má historicky zlé vzťahy. Arménsko má zas v konflikte podporu Ruska.
Viac k témam: Náhorný Karabach
Zdroj: Webnoviny.sk - Arménsko a Azerbajdžan iniciujú mierové rozhovory, boje o Náhorný Karabach však neutíchajú © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Česi majú po odvolaní Prymulu nového ministra zdravotníctva, Zeman vymenoval BlatnéhoNasledujúci článok
Pri pobreží Senegalu sa utopilo viac ako 140 migrantov, smerovali do Európy
Poľsko a Slovensko budú spolupracovať v obrannom priemysle, rokovania hovoria o konkrétnych projektoch – VIDEO
Situácia na Blízkom východe ukazuje, aké dôležité je mať cestovné poistenie aj na skutočne mimoriadne udalosti
Je slovenský kapitál v Dubaji v bezpečí? Investori prehodnocujú riziká po eskalácii v regióne