Pondelok, 25. január 2021
Oblačno  -1,3 °C
Mimoriadne správy

Arméni si uctili obete bojov v Náhornom Karabachu, počas demonštrácií žiadali Pašinjanovu demisiu

 Webnoviny  19. december 2020  62
Arméni si uctili obete bojov v Náhornom Karabachu, počas demonštrácií žiadali Pašinjanovu demisiu

19.12.2020 (Webnoviny.sk) - Arménsko si v sobotu uctilo tisícky obetí nedávnych bojov o región Náhorný Karabach. V krajine trvá trojdňový smútok za zosnulých.

V sobotu vyšli do ulíc podporovatelia i oponenti premiéra Nikolu Pašinjana, pričom druhý tábor vyzýval na jeho odstúpenie.

Demonštranti hádzali na premiéra vajíčka


Keď predseda arménskej vlády navštívil vojenský pamätný komplex Jerablur v hlavnom meste Jerevan, aby vzdal poctu padlým vojakom, neďaleko protestovali tisícky demonštrantov, ktorí sa dostali do potýčok s políciou a hádzali na neho vajíčka. Neskôr zhruba 20-tisíc podporovateľov opozície pochodovalo centrom hlavného mesta na pamätnú bohoslužbu za obete konfliktu.

V sobotu tiež 14 generálov vo výslužbe vydalo vyhlásenie vyzývajúce na odstúpenie vlády pre jej riešenie bojov.

Boje ukončila dohoda o prímerí


Náhorný Karabach sa nachádza na území Azerbajdžanu, ale od skončenia vojny v roku 1994 bol pod kontrolou etnických arménskych síl podporovaných Arménskom. Ostatné silné boje medzi Arménskom a Azerbajdžanom o región sa začali v nedeľu 27. septembra a trvali 44 dní. Na oboch stranách zanechali viac ako 5 600 mŕtvych.

Boje ukončila dohoda o prímerí z 10. novembra sprostredkovaná Ruskom, v rámci ktorej Azerbajdžan získal kontrolu nad veľkými časťami separatistického regiónu a okolitými územiami. Strata území rozhnevala Arménov a vyvolala týždne protestov, ktorých účastníci vyzývajú na Pašinjanovu demisiu.

Na dodržiavanie prímeria a sprostredkovanie návratu utečencov dohliada takmer 2000 prítomných členov ruských mierových jednotiek.Viac k témam: Náhorný Karabach, prímerie, štátny smútok
Zdroj: Webnoviny.sk - Arméni si uctili obete bojov v Náhornom Karabachu, počas demonštrácií žiadali Pašinjanovu demisiu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.