Piatok, 21. január 2022
Jasno  -4,7 °C
Mimoriadne správy

Anglicko môže v budúcnosti častejšie trápiť počasie, krajine hrozia katastrofálne povodne

 Webnoviny  13. október 2021  77
Anglicko môže v budúcnosti častejšie trápiť počasie, krajine hrozia katastrofálne povodne

13.10.2021 (Webnoviny.sk) - Anglicko postihnú silné povodne podobné tým, ako počas tohtoročných letných mesiacov zasiahli Nemecko, ak nenastane zlepšenie obrany pred extrémnejším počasím, ktoré vyvoláva zmena klímy. Tieto informácie v stredu poskytla anglická vládna Agentúra pre životné prostredie.

Letných dažďov môže ubudnúť


Tá vo svojej správe varuje pred teplejšími a suchšími letami, čoraz horšími povodňami, stúpajúcou hladinou morí a vyšším dopytom po zásobách vody v dôsledku globálneho otepľovania.

Správa predpovedá, že ak by priemerná globálna teplota stúpla o dva stupne Celzia, čo je menej oproti prognózovanej úrovni otepľovania, zimné zrážky v Anglicku budú síce o šesť percent výdatnejšie, ale letné dažde do 50. rokov tohto storočia poklesnú o 15 percent.

Dopady zmeny klímy sú neodvratné


Podľa správy sa dá očakávať, že morská hladina v Londýne do polovice tohto storočia stúpne o 23 až 29 centimetrov a do 80. rokov až o približne 45 centimetrov.

Predsedníčka agentúry Emma Howard Boyd uviedla, že „dopady zmeny klímy sú neodvratné“. Dodala, že ak bude krajina postupovať správne, dokáže úspešne riešiť núdzovú klimatickú situáciu, no podotkla, že čas na implementáciu účinných opatrení sa kráti.

Viac k témam: Počasie, Povodne, Zmena klímy
Zdroj: Webnoviny.sk - Anglicko môže v budúcnosti častejšie trápiť počasie, krajine hrozia katastrofálne povodne © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.