Sobota, 7. marec 2026
Mimoriadne správy
- Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
- Irán 48 hodín po útoku. Režim na kolenách, ale svet je bližšie k vojne než k mieru? – FOTO
- Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí čelí žalobe pre účasť na zločinoch proti ľudskosti
- Prezident Pellegrini rokoval v Indii s premiérom Módím, Slovensko chce s krajinou posilniť spoluprácu – VIDEO, FOTO
- Blanár zastupoval Fica na prvom zasadnutí Trumpovej Rady mieru, Slovensko bolo v úlohe pozorovateľa – FOTO
Americký odvolací súd zrušil dohodu o vine a treste s organizátorom útokov z 11. septembra
12.7.2025 (SITA.sk) - Americký odvolací súd zrušil dohodu o vine a treste s organizátorom útokov z 11. septembra Khalidom Sheikhom Mohammedom. Vtedajší minister obrany USA Lloyd Austin sa minulý rok rozhodol zrušiť dohodu s tým, že americká verejnosť si zaslúži vidieť obžalovaných pred súdom. Táto dohoda by odstránila trest smrti a pomohla uzavrieť dlhotrvajúcu právnu ságu okolo jeho prípadu.
Austin dohody stiahol dva dni po ich oznámení. Následne povedal, že „rodiny obetí, naši príslušníci ozbrojených síl a americká verejnosť si zaslúžia možnosť vidieť v tomto prípade súdne procesy pred vojenskou komisiou“.
Veľká časť právnych sporov okolo prípadov obžalovaných z 11. septembra sa sústredila na to, či by mohli byť spravodlivo súdení po tom, čo podstúpili mučenie zo strany CIA, čo je chúlostivá otázka, ktorej by sa dohody o vine a treste vyhli.
Mohammed bol pred svojím zajatím v marci 2003 v Pakistane považovaný za jedného z najdôveryhodnejších poručíkov šéfa al-Káidy Usámu bin Ládina. Potom strávil tri roky v tajných väzniciach CIA, kým v roku 2006 neprišiel do Guantánama.
Viac k témam: Bývalý minister obrany, Dohoda o vine a treste, Trest smrti, Útok z 11. septembra 2001
Zdroj: SITA.sk - Americký odvolací súd zrušil dohodu o vine a treste s organizátorom útokov z 11. septembra © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Mierové rokovania o prímerí v Gaze boli pozastavenéNasledujúci článok
Belgicko odovzdalo späť Egyptu približne 2 000 rokov starý sarkofág
Je slovenský kapitál v Dubaji v bezpečí? Investori prehodnocujú riziká po eskalácii v regióne
Slovenská pošta pozastavila zásielky do viacerých krajín sveta, reaguje tak na bezpečnostnú situáciu
Každý piaty tínedžer na Slovensku trpí obezitou. Kaufland verí, že prevencia je kľúčová