Štvrtok, 11. august 2022
Prevažne slnečno  21,7 °C
Mimoriadne správy

Američanom sa podarilo zabiť vodcu Al-káidy al-Zawahíriho. Dron zasiahol dom v centre Kábulu, v ktorom sa ukrýval

 Webnoviny   2. august 2022  27
Američanom sa podarilo zabiť vodcu Al-káidy al-Zawahíriho. Dron zasiahol dom v centre Kábulu, v ktorom sa ukrýval

2.8.2022 (Webnoviny.sk) - Americké bezpilotné lietadlo zabilo v afganskom Kábule vodcu teroristickej organizácie Al-Káida Ajmána al-Zawahírího. V pondelok to oznámil americký prezident Joe Biden, ktorý sa o tejto operácii vyjadril, že „priniesla spravodlivosť“. „Tento teroristický vodca už nie je,“ podotkol Biden.

Vo večernom príhovore z Bieleho domu Biden uviedol, že predstavitelia amerických tajných služieb vystopovali Al-Zawahírího v dome v centre Kábulu, kde sa skrýval so svojou rodinou. Biden operáciu schválil minulý týždeň a uskutočnila sa v nedeľu.


Al-Zavahírí spolu so známejším Usámom bin Ládinom zosnovali útoky z 11. septembra 2001, ktoré priniesli mnohým ľuďom prvé poznatky o Al-Káide. Bin Ládin bol zabitý v Pakistane 2. mája 2011 pri operácii, ktorú vykonali americké jednotky.
Zdroj: Webnoviny.sk - Američanom sa podarilo zabiť vodcu Al-káidy al-Zawahíriho. Dron zasiahol dom v centre Kábulu, v ktorom sa ukrýval © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.