Nedeľa, 16. máj 2021
Oblačno  7 °C
Mimoriadne správy

Američanom hrozí „svojvoľné zadržanie“, ak budú cestovať do Číny a Hongkongu

 Webnoviny  15. september 2020  127
Američanom hrozí „svojvoľné zadržanie“, ak budú cestovať do Číny a Hongkongu

15.9.2020 (Webnoviny.sk) - USA odporučili svojim občanom, aby necestovali do Číny a Hongkongu s tým, že im tam hrozí "svojvoľné zadržanie" a "svojvoľné vynucovanie miestnych zákonov". Predpokladá sa, že nové odporúčanie, ktoré Washington vydal v utorok, zvýši napätie medzi oboma stranami, ktoré stúplo po tom, ako Peking v júni presadil v Hongkongu nový striktný zákon o národnej bezpečnosti.

"Občania USA, ktorí cestujú do Číny alebo sa v krajine zdržiavajú, môžu byť zadržaní bez prístupu k americkým konzulárnym službám alebo bez informácie o ich údajnom porušení zákona," uviedol Washington v cestovnom odporúčaní.

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí v utorok povedal, že USA by mali "úplne rešpektovať fakty a nemali by sa zapájať do neodôvodnenej politickej manipulácie," keď zverejňujú takéto odporúčania.

"Čína vždy chránila bezpečnosť a práva cudzincov v súlade s čínskou legislatívou. Čína je jednou z najbezpečnejších krajín na svete," uviedol hovorca. "Samozrejme, cudzinci v Číne tiež majú povinnosť dodržiavať čínske zákony," doda

Viac k témam: nový bezpečnostný zákon v Hongkongu
Zdroj: Webnoviny.sk - Američanom hrozí „svojvoľné zadržanie“, ak budú cestovať do Číny a Hongkongu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.