Streda, 22. apríl 2026
Mimoriadne správy
- Španielsko požiada Úniu o ukončenie asociačnej dohody s Izraelom, hovorí o porušovaní medzinárodného práva
- Americký viceprezident J.D. Vance povedie delegáciu Spojených štátov na rokovania s Iránom v Pakistane
- Úrady evakuovali tisíce obyvateľov parížskeho predmestia, experti sa snažia zneškodniť bombu z druhej svetovej vojny
- Polícia objavila jed na potkany v detskom jedle značky HiPP, môže ísť o súčasť vydieračského plánu
- Britskí ministri vyjadrili podporu Starmerovi. Premiér čelí škandálom okolo dlhoročného spojenca Jeffreyho Epsteina
Američania stiahnu z Nemecka takmer dvanásťtisíc vojakov, bude to stáť miliardy dolárov
Webnoviny 29. júl 2020 681
29.7.2020 (Webnoviny.sk) - Spojené štáty stiahnu takmer 12-tisíc vojakov z Nemecka. Informuje o tom spravodajský portál CNN. Uskutočnenie rozhodnutia prezidenta Donalda Trumpa bude podľa predstaviteľov amerického ministerstva obrany trvať roky a náklady naň sa vyšplhajú na niekoľko miliárd dolárov.
Tisícky vojakov zostanú v Európe
Z Nemecka odíde zhruba 11 900 vojakov, aby armáda splnila Trumpovu požiadavku na maximálnu prítomnosť 25-tisíc vojakov v Nemecku. Krok v stredu formálne oznámil minister obrany Mark Esper počas brífingu v Pentagone.
Zhruba 5 400 vojakov, ktorých stiahnu z Nemecka, "zostane v Európe". Zvyšných 6 400 spolu s rodinami sa vráti do Spojených štátov, pričom časom ich znovu nasadia do Európy.
Duda chce Američanov v Poľsku
Podľa agentúry AP pritom rozhodnutie úzko súvisí s plánom zvýšiť početnosť amerických jednotiek v Poľsku, čo si dlhodobo želá Varšava aj poľský prezident Andrzej Duda.
Poznamenala tiež, že nie je jasné, či plán, ktorý zožal kritiku v radoch demokratov aj republikánov, prežije, ak Trumpa v novembri znovu nezvolia za prezidenta.
Informácie pochádzajú z webstránky edition.cnn.com a agentúry AP.
Viac k témam: Armáda USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Američania stiahnu z Nemecka takmer dvanásťtisíc vojakov, bude to stáť miliardy dolárov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Zamestnávateľov čaká od júla zásadná zmena, dotkne sa vysielania zamestnancov do zahraničia
Polícia zasahovala v Dunajskej Strede, detskú výživu podozrivú z kontaminácie stiahli z predaja
Litva a Lotyšsko nedovolia Ficovi preletieť cez ich územie pri lete do Moskvy, premiér hovorí, že si nájde inú trasu – VIDEO