Sobota, 23. október 2021
Slnečno  5,3 °C
Mimoriadne správy

Američania musia pri evakuácii improvizovať, dôvodom sú vážne hrozby zo strany Islamského štátu

 Webnoviny  22. august 2021  50
Američania musia pri evakuácii improvizovať, dôvodom sú vážne hrozby zo strany Islamského štátu

22.8.2021 (Webnoviny.sk) - Predstavitelia americkej armády sú nútení vyvíjať nové spôsoby, ako dostať evakuovaných ľudí na letisko v afganskom Kábule. Spôsobili to potenciálne hrozby zo strany Islamského štátu namierené proti Američanom v Afganistane.

Uvedené správy potvrdil v sobotu popredný americký predstaviteľ, ktorý stanovisko poskytol pod podmienkou zachovania anonymity. Dodal, že tieto skutočnosti predstavujú ďalšiu komplikáciu v už beztak chaotickej situácii po tom, ako hnutie Taliban v uplynulých dňoch rýchlo prevzalo kontrolu nad Afganistanom.

Ľudia dostanú konkrétne pokyny


Spomenutý predstaviteľ uviedol, že menšie skupinky Američanov a možno i ďalší civilisti dostanú konkrétne pokyny, čo majú robiť, vrátane pohybu do tranzitných bodov, kde sa ich ujme armáda.

K tomuto postupu dochádza po tom, ako americké veľvyslanectvo vydalo nové bezpečnostné varovanie, v ktorom občanom nariaďuje, aby necestovali na kábulské letisko bez individuálneho pokynu zástupcu vlády USA. Spojené štáty odmietli poskytnúť bližšie informácie o hrozbe Islamského štátu, označili ju však za závažnú.

V krajine zostávajú tisíce Američanov


USA chcú z Afganistanu stiahnuť väčšinu zvyšných vojakov do 31. augusta. Prezident Joe Biden v piatok sľúbil, že evakuujú nielen všetkých Američanov v Afganistane, ale aj desaťtisíce Afgancov, ktorí od 11. septembra 2001 pomáhali Spojeným štátom.

Armádny generálmajor Hank Taylor v sobotu vyhlásil, že USA od 15. augusta evakuovali cez kábulské letisko asi 17-tisíc osôb. Americkí predstavitelia odhadujú, že v Afganistane naďalej zostáva až 15-tisíc Američanov, ale priznávajú, že nemajú k dispozícii presný počet.

Viac k témam: evakuácia, Taliban, utečenci, vojnový konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk - Američania musia pri evakuácii improvizovať, dôvodom sú vážne hrozby zo strany Islamského štátu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.