Nedeľa, 21. júl 2024
Slnečno  26,6 °C
Mimoriadne správy

Američania mali možnosť pozorovať vesmírne divadlo, milióny videli úplné zatmenie slnka (video+foto)

 Webnoviny   9. apríl 2024  113  
Američania mali možnosť pozorovať vesmírne divadlo, milióny videli úplné zatmenie slnka (video+foto)

9.4.2024 (SITA.sk) - Obyvateľov a návštevníkov Severnej Ameriky v pondelok uchvátilo úplné zatmenie Slnka. Dychberúcemu javu sa prizerali milióny ľudí, pričom len v Spojených štátoch v takzvanom páse totality, kde je zatmenie pozorovateľné celé, ho mohlo vidieť 32 miliónov osôb.

Videli aj slnečné protuberancie


Informuje o tom spravodajský portál CNN. Pozorovatelia v stredovej línii pásu mohli zatmenie Slnka vidieť tri a pol až štyri minúty, uviedol americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).

Zobraziť fotogalériu k článku:
Zatmenie slnka vo svete (fotografie)

Ako informuje spravodajský portál BBC, niektorí šťastlivci mohli spoza Mesiaca vidieť aj slnečné protuberancie, a teda výrony plazmy z povrchu našej hviezdy. Zatmenie sa objavilo najprv nad Tichým oceánom a odtiaľ smerovalo cez Mexiko do Spojených štátov, kde ho v úplnosti mohli pozorovať napríklad v rozsiahlych oblastiach Texasu vrátane miest Dallas a Austin.

Posledná šanca na 20 rokov


Následne prešlo do Kanady a z hľadáčika sa stratilo nad Atlantickým oceánom. CNN podotýka, že mnohí Američania mali poslednú šancu vidieť zatmenie Slnka na najbližších 20 rokov. Ďalšie nebude viditeľné naprieč Spojenými štátmi do augusta 2044.

 Úplne zatmenie Slnka vzniká, keď Mesiac vstúpi medzi Zem a Slnko, a celkom ho zakryje. Pozorovatelia mimo spomenutého pásu totality majú vtedy možnosť vidieť čiastočné zatmenie Slnka, keď Mesiac prekrýva len jeho časť.

Viac k témam: Zatmenie slnka
Zdroj: SITA.sk - Američania mali možnosť pozorovať vesmírne divadlo, milióny videli úplné zatmenie slnka (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.