Streda, 23. jún 2021
Zamračené  22,7 °C
Mimoriadne správy

Albánsky parlament schválil zmeny vo volebnom zákone, chce tak zabrániť manipulácii

 Webnoviny   5. október 2020  148
Albánsky parlament schválil zmeny vo volebnom zákone, chce tak zabrániť manipulácii

5.10.2020 (Webnoviny.sk) - Albánsky parlament v pondelok schválil zmeny volebného zákona, ktoré by mali zabrániť manipulácii s voľbami. Tento krok je kľúčovou podmienkou pre začatie rokovaní o vstupe krajiny do Európskej únie.Poslanci v 140-člennom parlamente prijali reformu v pomere 97-15 a päť sa zdržalo hlasovania. Okrem toho vybrali nových predstaviteľov do národnej volebnej komisie.

Nový volebný zákon


Nový volebný zákon v Albánsku uplatnia už v nadchádzajúcich parlamentných voľbách, ktoré sú naplánované na 25. apríla. Zmeny ktoré obsahuje, zahŕňajú aj hranicu jedno percento pre vstup politických strán do parlamentu.

Voľby v postkomunistickom Albánsku vždy sprevádzali pochyby a nezrovnalosti, vrátane kupovania hlasov a manipulácie s ich počtom, pripomína agentúra AP.

Reformu parlament prijal po odporúčaní Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorá tamojšie voľby monitoruje.

Dominantná strana


Parlamentu v súčasnosti dominuje ľavicová Socialistická strana Albánska. Hlavná stredopravá opozícia, ktorá minulý rok bojkotovala parlament, nový volebný zákon kritizuje.

Európska únia tento rok dala zelenú začatiu rokovaní o vstupe do bloku s Albánskom a Severným Macedónskom. Zatiaľ však dané rokovania nemajú stanovený termín.

Viac k témam: albánsky parlament, reforma, volebný zákon
Zdroj: Webnoviny.sk - Albánsky parlament schválil zmeny vo volebnom zákone, chce tak zabrániť manipulácii © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.