Sobota, 22. január 2022
Zamračené  -3,1 °C
Mimoriadne správy

Aktivita sopky Cumbre Vieja na La Palme neutícha, je najsilnejšia od roku 1585

 Webnoviny  25. október 2021  113
Aktivita sopky Cumbre Vieja na La Palme neutícha, je najsilnejšia od roku 1585

25.10.2021 (Webnoviny.sk) - So zvyšujúcou sa seizmickou aktivitou a pokračujúcim prúdením lávy je koniec erupcií sopky Cumbre Vieja na kanárskom ostrove La Palma patriacom Španielsku v nedohľadne.

Ako referuje web as.com, z historického pohľadu je aktivita vulkánu najsilnejšia od roku 1585.

Tisícky zemetrasení a otrasov


V sobotu na ostrove zaznamenali zemetrasenie s magnitúdom 5,0, najsilnejšie od začiatku erupcií trvajúcich od 19. septembra.

V nedeľu zaznamenali na La Palme ďalších 79 zemetrasení, pričom v priebehu ostatného týždňa evidujú viac ako 600 otrasov. Dovedna bolo počas ostatného mesiaca na La Palme asi 35-tisíc zemetrasení a otrasov.

Odborníci vznik cunami vylúčili


Prúd lávy dosiaľ zničil viac ako 2200 budov. Momentálne sa láva rozprestiera na ploche 892 hektárov, pričom rozšírila ostrov o približne 40 hektárov novej pevniny.

Keďže aktivita prebudenej sopky neutícha, mnoho ľudí otvorilo i tému možného vzniku cunami. Podľa odborníkov však nie je dôvod na obavy, keďže súčasné erupcie nesplnili podmienky pre takúto kataklizmatickú udalosť.

Viac k témam: La Palma, Láva, Sopka Cumbre Vieja
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktivita sopky Cumbre Vieja na La Palme neutícha, je najsilnejšia od roku 1585 © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.