Nedeľa, 7. marec 2021
Slnečno  5,3 °C
Mimoriadne správy

Zomrel Vladimír Zábrodský, kapitán prvého zlatého tímu z hokejových majstrovstiev sveta

 Webnoviny  20. marec 2020  113
Zomrel Vladimír Zábrodský, kapitán prvého zlatého tímu z hokejových majstrovstiev sveta

20.3.2020 (Webnoviny.sk) - V piatok nad ránom vo Švédsku vo veku 97 rokov zomrel bývalý československý hokejový reprezentant Vladimír Zábrodský.

Legendárny útočník patril medzi najvýraznejšie osobnosti tohto športu v štyridsiatych a päťdesiatych rokoch minulého storočia. V rokoch 1947 a 1949 bol kapitánom československého tímu, ktorý získal zlaté medaily na majstrovstvách sveta.

Výrazná osobnosť hokejovej histórie


"Odišla legenda, posledný žijúci člen mužstva, ktoré vybojovalo pre československý hokej prvý titul svetových šampiónov. Vladimír Záborský bol nielen vodcovská osobnosť svojej generácie, ale aj jednou z najvýraznejších osobností hokejovej histórie a tohto športu vôbec," uviedol prezident Českého zväzu ľadového hokeja Tomáš Král, cituje ho portál Hokej.cz.

Zábrodský zažil najúspešnejšiu časť klubovej kariéry v LTC Praha, kde vytvoril elitnú formáciu s Václavom Roziňákom a Stanislavom Konopáskom. Okrem dvoch titulov majstrov sveta v drese Československa vybojoval v roku 1948 striebro na ZOH a šesťkrát sa stal ligovým šampiónom.

Rád si zahral aj tenis


V národnom tíme odohral 94 zápasov s neuveriteľnou bilanciou 158 gólov. V roku 1965 emigroval do Švédska, kde pôsobil ako hráč aj tréner. Na severe Európy strávil aj posledné roky svojho života.

Zábrodského v roku 1997 uviedli do Siene slávy IIHF a v roku 2008 sa stal členom Siene slávy českého hokeja. Zaujímavosťou je, že popri hokeju sa venoval aj tenisu a bol členom československého daviscupového tímu.

Viac k témam: Sieň slávy IIHF
Zdroj: Webnoviny.sk - Zomrel Vladimír Zábrodský, kapitán prvého zlatého tímu z hokejových majstrovstiev sveta © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.