Streda, 29. máj 2024
Polojasno  17,6 °C
Mimoriadne správy

Tisíce Ukrajincov bežali na „najdlhšom maratóne na svete“, uctili si pamiatku padlých vo vojne proti Rusom (foto)

 Webnoviny  30. október 2023  161  
Tisíce Ukrajincov bežali na „najdlhšom maratóne na svete“, uctili si pamiatku padlých vo vojne proti Rusom (foto)

30.10.2023 (SITA.sk) - Približne dve tisícky Ukrajincov bežali v nedeľu v Kyjeve kilometrové preteky so štartovým označením obsahujúcim mená obetí vojny namiesto čísla. Každý bežec si vybral jedného človeka, ktorému venoval svoj beh.

Manželia, deti, priatelia, súrodenci, susedia či kolegovia bežali za niekoho, koho poznali a bol zabitý, zajatý alebo zranený počas vojny na Ukrajine vlani rozpútanej Ruskom.

Život plynie napriek vojne


Dav povzbudzoval bežcov a mnohí v hľadisku pri čakaní na účastníkov v cieli plakali. V živej kulise ukrajinských piesní sa vo vzduchu prelínala radosť aj smútok nad tým, že život plynie napriek vojne. Organizátori behu ho nazvali "Najdlhší maratón na svete", pretože žiadne preteky netrvali tak dlho, ako trvá boj Ukrajiny za svoju slobodu.

Viac o téme: Vojna na UkrajineNa podujatie sa zaregistrovalo približne 13-tisíc ľudí z celého sveta. Tí, ktorí súťažili na diaľku, mohli zabehnúť akúkoľvek vzdialenosť, ktorú chceli, a boli vyzvaní, aby o tom písali na sociálnych sieťach.

Posilnenie ukrajinského systému protivzdušnej obrany


Preteky usporiadala Nova Post, najvýznamnejšia ukrajinská súkromná doručovacia spoločnosť, s dvojakým účelom - oceniť obrancov krajiny a získať finančné prostriedky na posilnenie ukrajinského systému protivzdušnej obrany.

"Chceme sa poďakovať a podporiť našich obrancov, lekárov, záchranárov, ženistov a dobrovoľníkov, všetkých silných a odolných maratóncov, ktorí sa ani na chvíľu nezastavia pre dobro každého z nás,“ uvádza sa v popise projektu spoločnosti Nova Post, ktorá od októbra má pobočku už aj na Slovensku.

Viac k témam: Maratón, Obete, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Tisíce Ukrajincov bežali na „najdlhšom maratóne na svete“, uctili si pamiatku padlých vo vojne proti Rusom (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.