Štvrtok, 20. január 2022
Zamračené  -2,4 °C
Mimoriadne správy

SZĽH niekoľkokrát porušil zákon o verejnom obstarávaní, pri kúpe hokejok konal diskriminačne

 Webnoviny   8. marec 2021  130
SZĽH niekoľkokrát porušil zákon o verejnom obstarávaní, pri kúpe hokejok konal diskriminačne

8.3.2021 (Webnoviny.sk) - Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) v kontrole súťaže na predmet "Hokejky pre hráčov a brankárov ľadového hokeja", vyhlásenej v októbri 2019 preukázal, že Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH) niekoľkonásobne porušil zákon o verejnom obstarávaní.

SZĽH v súťaži s predpokladanou hodnotou zákazky 2 400 000 eur bez DPH porušil princíp transparentnosti, nediskriminácie hospodárskych subjektov a rovnakého zaobchádzania, a to aj v nadväznosti na ďalšie ustanovenia zákona.

Neprimeraná zábezpeka


ÚVO v kontrole zistil, že SZĽH porušil zákon vo viacerých fázach súťaže. "V prvom rade túto súťaž nenastavil v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní. SZĽH síce aj v súťažných podkladoch uviedol, že zákazka sa nedelí na časti, no pritom v súťaži pripustil, aby mu subjekty predkladali čiastkové ponuky - pripustil predkladanie ponúk na minimálne 6 typov hokejok,“ vysvetlil Miroslav Hlivák, predseda Úradu pre verejné obstarávanie, v tlačovej správe ÚVO.

SZĽH ďalej porušil zákon tým, že zábezpeku, ktorú požadoval od subjektov, nenaviazal na skutočnosť, že bolo možné predkladať ponuky na minimálne 6 typov hokejok.

"Výšku zábezpeky neprispôsobil tomu, že umožnil predkladať ponuky na časti zákazky. To znamená, že zábezpeku nenaviazal na výšku každej časti predmetu zákazky, táto zábezpeka totiž nesmie presiahnuť 5% z predpokladanej hodnoty časti zákazky. Kontrolovaný tiež konal v rozpore s princípom nediskriminácie hospodárskych subjektov, keď neurčil primerane ani výšku požadovaného zoznamu dodávok tovaru v hodnote 750 000 eur bez DPH v rámci stanovenej podmienky účasti týkajúcej sa preukazovania technickej alebo odbornej spôsobilosti uchádzačov,“ pokračoval Miroslav Hlivák.

Neoprávnené vylúčenie zo súťaže


ÚVO preukázal aj ďalšie porušenia zákona v tejto zákazke, ktorú kontroloval po podpise zmluvy z vlastného podnetu.

"Ide o konanie kontrolovaného vo vzťahu k vylúčeniu jedného z uchádzačov, kde úrad konštatoval, že uchádzač bol zo súťaže neoprávnene vylúčený pre nesplnenie podmienky účasti týkajúcej sa osobného postavenia uchádzača. Ďalšie porušenia zákona sa týkali vyhodnocovania vzoriek hokejok predložených úspešnými uchádzačmi v danej verejnej súťaži, ktoré úrad považuje za zmätočné a nepreskúmateľné a tiež vyhodnocovania dokumentov v ponuke úspešných uchádzačov, ktoré boli predložené v anglickom jazyku bez ich prekladu do slovenského jazyka,“ podotkol Hlivák.

Voči rozhodnutiu Úradu pre verejné obstarávanie s týmito zisteniami Slovenský zväz ľadového hokeja nepodal odvolanie, a tak rozhodnutie o porušeniach zákona je právoplatné. "Úrad svoje zistenia zdieľal s orgánmi činnými v trestnom konaní. Rovnako úrad preskúma, či sú splnené podmienky pre uloženie pokuty v tejto veci,“ uzavrel Hlivák.

Viac k témam: porušenie zákona, zákon o verejnom obstarávaní
Zdroj: Webnoviny.sk - SZĽH niekoľkokrát porušil zákon o verejnom obstarávaní, pri kúpe hokejok konal diskriminačne © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.