Pondelok, 26. júl 2021
Oblačno  23 °C
Mimoriadne správy

Svetový futbal stojí na pokraji revolúcie, FIFA chce na majstrovstvách v Katare používať umelú inteligenciu

 Webnoviny   6. marec 2021  72
Svetový futbal stojí na pokraji revolúcie, FIFA chce na majstrovstvách v Katare používať umelú inteligenciu

6.3.2021 (Webnoviny.sk) - Prezident Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Gianni Infantino uviedol, že svetový futbal stojí na pokraji revolúcie. V blízkej budúcnosti by počas zápasov mohla byť naplno v akcii umelá inteligencia. Informuje o tom portál sportowefakty.wp.pl s odvolaním sa na britský The Sun.

FIFA chce, aby spomenutá umelá inteligencia bola súčasťou budúcoročných majstrovstiev sveta v Katare. Má v úmysle využívať robotov, ktorí by asistentom rozhodcov zasielali informácie o ofsajdových pozíciách.

Samotný Infantino potvrdil, že tieto myšlienky zďaleka nie sú nereálne. "Vyskúšali sme to v januári vo dvoch zápasoch majstrovstiev sveta klubov a skúšky dopadli veľmi pozitívne. Systému videoasistenta rozhodcu (VAR) môže niekedy trvať príliš dlho, kým poskytne spravodlivé riešenie, ale vďaka novej technológii budú rozhodcovia schopní prijímať okamžité rozhodnutia," vyhlásil 50-ročný Infantino.

Na uvedenom projekte sa podieľa aj šéf rozhodcov FIFA, niekdajší taliansky arbiter Pierluigi Collina. "Chceme použiť robotov na majstrovstvách sveta v Katare. Vďaka tejto technológii bude možné skrátiť čas potrebný na rozhodnutie o ofsajde, a to napriek tomu, že odhalí ešte tesnejšie postavenia mimo hry ako systém VAR," skonštatoval Collina, v minulosti 6-násobný najlepší rozhodca sveta.

Viac k témam: Majstrovstvá sveta MS vo futbale 2022 v Katare, umelá inteligencia
Zdroj: Webnoviny.sk - Svetový futbal stojí na pokraji revolúcie, FIFA chce na majstrovstvách v Katare používať umelú inteligenciu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.