Streda, 28. september 2022
Polojasno  9 °C
Mimoriadne správy

Slovenskí hokejisti pôsobiaci v Rusku môžu reprezentovať, nebudeme ako Švédi či Fíni

 Webnoviny   9. september 2022  33
Slovenskí hokejisti pôsobiaci v Rusku môžu reprezentovať, nebudeme ako Švédi či Fíni

9.9.2022 (Webnoviny.sk) - Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH) po štvrtkovom rokovaní výkonného výboru zaujal stanovisko v otázke reprezentovania hráčov, ktorí v čase vojny na Ukrajine pôsobia v Kontinentálnej hokejovej lige (KHL) tvorenej prevažne klubmi agresorskej krajiny - Ruska.

Medzinárodné dohody


Strešný orgán slovenského hokeja nenasledoval príklad Švédov či Fínov, ktorí už v máji rozhodli, že legionári pôsobiaci v Rusku nebudú môcť v tejto sezóne 2022/2023 reprezentovať.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


„Výkonný výbor SZĽH aj Slovenský zväz ľadového hokeja budú vždy rešpektovať medzinárodné dohody a platné zákony SR. Máme za to, že hráči, ktorí aktuálne hrajú v Rusku, neporušujú ako medzinárodné dohody, tak naše zákony," uvádza SZĽH v stanovisku.

Olympijská charta


Ďalej tvrdí, že sa bude opierať o Olympijskú chartu, podľa ktorej má byť šport nástrojom spájania.

„Útoky a nevraživosť voči športovcom sú neakceptovateľné rovnako, ako je neprijateľný akýkoľvek vojnový konflikt. Z tohoto dôvodu budeme aj naďalej vyberať hráčov do reprezentácie podľa ich aktuálnej formy a nie ligy, v ktorej pôsobia,“ dodal SZĽH.

Na súpiskách tímov KHL momentálne figuruje sedem slovenských hokejistov: Michal Krištof (Admiral Vladivostok), Christián Jaroš (Avangard Omsk), Samuel Buček (Neftechimik Nižnekamsk), Michal Čajkovský (Sibir Novosibirsk), Adam Liška (Severstaľ Čerepovec), Patrik Rybár (Spartak Moskva), Adam Húska (Torpedo Nižnij Novgorod).

Viac k témam: KHL Kontinentálna hokejová liga, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovenskí hokejisti pôsobiaci v Rusku môžu reprezentovať, nebudeme ako Švédi či Fíni © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.