Sobota, 25. máj 2024
Mimoriadne správy

Slovan a Spartak Trnava zaplatia pokuty, disciplinárka trestala za pyrotechniku aj vulgárne pokriky

 Webnoviny  28. október 2023  185  
Slovan a Spartak Trnava zaplatia pokuty, disciplinárka trestala za pyrotechniku aj vulgárne pokriky

28.10.2023 (SITA.sk) - Prestížne futbalové derby medzi Spartakom Trnava a Slovan Bratislava (1:2) je síce už minulosťou a obaja rivali majú za sebou už aj neúspešné súboje v pohárovej Európe, no minulotýždňovým zápasom na Štadióna Antona Malatinského sa zaoberala aj disciplinárna komisia Slovenského futbalového zväzu a riešila viaceré incidenty spojené s uvedeným duelom. Výsledkom sú tresty pre oba kluby.

Uzavretie sektorov štadióna


Domáci Spartak Trnava dostal pokutu 6-tisíc eur a podmienečné uzavretie svojho štadióna na jeden duel, pričom v najbližšom domácom súboji proti Slovanu musí trnavský klub uzavrieť niekoľko sektorov hľadiska.

"Disciplinárna komisia kontinuálne deklaruje a svojimi rozhodnutiam potvrdzuje, že razí nulovú toleranciu voči nenávistným prejavom s extrémistickým (v tomto prípade antisemitským) charakterom. Tento prístup k problematike netolerantných, nenávistných a extrémistických prejavov na futbalových zápasoch DK SFZ opakovane publikovala aj vo svojich komuniké. Napriek tomu sa počas stretnutia priaznivci domáceho klubu dopustili opakovaného skandovania nenávistných protižidovských prejavov namierených nielen voči klubu ŠK Slovan Bratislava, ale v jednom prípade aj voči jeho konkrétnemu hráčovi. Aj vzhľadom k opakovaným recidívam takýchto netolerovateľných prejavov DK SFZ považuje za adekvátne a potrebné, aby v nasledujúcom vzájomnom stretnutí bol sektor domácich 'ultras', v ktorom sa tieto nežiadúce prejavy vyskytujú, zatvorený," uvádza sa v stanovisku disciplinárky.

Pyrotechnika a vulgárne pokriky


Ďalším z dôvodov spomenutého trestu je použitie pyrotechniky vo veľkom rozsahu.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Futbal (Niké liga 2023/2024 – 11. kolo): Spartak Trnava – Slovan Bratislava (fotografie)

"Tá bola navyše použitá spôsobom reálne ohrozujúcim život a zdravie nielen fanúšikov, ale aj hráčov, na základe čoho muselo byť stretnutie dvakrát prerušené. DK SFZ pri vyhodnocovaní závažnosti týchto previnení vychádzala aj zo správ hasičského zboru či záchrannej služby, pričom v dôsledku použitia pyrotechniky došlo k zdokumentovaným zraneniam priaznivcov v sektore domácich. Je potrebné tiež zdôrazniť, že práve včasný zásah príslušníkov hasičského zboru pri požiari v domácom sektore na začiatku stretnutia zabránil oveľa závažnejším následkom, ktoré v zaplnenom sektore mohli nastať," informovala DK SFZ.

Pokuta neobišla ani hosťujúci klub. ŠK Slovan Bratislava zaplatí 1000 eur za hrubé nešportové správanie divákov - podľa úradnej správy šlo o vulgárne pokriky, hrubé urážky súpera, prejavy hanobiace príslušnosť k národnosti a zapálenie šálu súpera v sektore hostí.

Viac k témam: Disciplinárna komisia Slovenského futbalového zväzu (DK SFZ), Niké liga
Zdroj: SITA.sk - Slovan a Spartak Trnava zaplatia pokuty, disciplinárka trestala za pyrotechniku aj vulgárne pokriky © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.