Štvrtok, 20. január 2022
Zamračené  -2,4 °C
Mimoriadne správy

Slováci odštartujú ME vo futbale v ruskom Petrohrade, hrať budú na štádióne s prezývkou „Pamätník korupcie“

 Webnoviny  14. jún 2021  115
Slováci odštartujú ME vo futbale v ruskom Petrohrade, hrať budú na štádióne s prezývkou „Pamätník korupcie“

14.6.2021 (Webnoviny.sk) - Slovenskí a poľskí futbalisti začnú svoju púť majstrovstvami Európy v pondelok v ruskom Petrohrade na štadióne, ktorý niektoré ruské zdroje nazývajú Pamätníkom korupcie.

Viac o téme: ME vo futbale 2020


Šesťdesiatosemtisícový stánok Krestovskij postavili v rokoch 2007 - 2016 za 600 miliónov eur, ale predpokladá sa, že skutočné náklady presiahli 1,3 miliardy eur.

Zväčšená japonská verzia


Jeho podobu navrhol Kišo Kurokawa ako zväčšenú verziu Toyota City Stadium, ktorý stojí v japonskej prefektúre Aiči. "Japonský architekt chcel, aby štadión pripomínal kozmickú loď pristávajúcu na brehu Fínskeho zálivu," uviedol poľský web sport.pl.

ME vo futbale 2020: Kompletný program a výsledky (video+foto)

ME vo futbale 2020: Tabuľky (A-skupina, B-skupina, C-skupina, D-skupina, E-skupina, F-skupina)

Podľa rovnakého zdroja stavba štadióna Zenitu Petrohrad bola od začiatku problematická. Hneď na úvod sa ukázalo, že posuvná strecha presakovala a v mraze praskala. Preto bolo potrebné vymeniť celý mechanizmus.

Sedemnásobne zvýšený rozpočet


Štadión Krestovskij sa navyše nachádza na ostrove rovnakého mena, bolo preto potrebné postaviť ďalší most a stanicu metra, čo ovplyvnilo konečné investičné náklady.

ME vo futbale 2020: Kompletný program a výsledky slovenských futbalistov (video+foto)

"Pre tieto neustále zmeny v projektovej dokumentácii sa rozpočet zvýšil sedemnásobne oproti tomu, čo sa pôvodne očakávalo. Novinár z lokálneho periodika "Moj Rajon" Sergej Kagiermazov dokonca zistil, že v určitom okamihu výstavby Rusi dokonca použili lacnú pracovnú silu z krajín tretieho sveta vrátane KĽDR," napísali Poliaci.

"Pamätník korupcie"


"Nevieme, koľko sa toho ukradlo, ale celé Rusko pozná tento štadión aj pod menom Pamätník korupcie. Jeho súčasťou je krytý bazén, vyhliadková terasa či centrum zdravia a krásy. Na druhej strane, fanúšikom kvapká na hlavy voda, lebo strecha presakuje. Gubernátor Petrohradu to vysvetlil tak, že je to chyba kormoránov, ktoré svojimi zobákmi poďobali strechu," uviedol Sergej Kagiermazov.

Štadión Krestovskij je viacúčelový a v prípade napríklad hudobných koncertov jeho kapacita stúpne až na 80-tisíc ľudí. V prvom z plánovaných siedmich zápasov Euro 2020 v Petrohrade sa na súboj Rusko - Belgicko (0:3) prišlo pozrieť 26 264 divákov.

Podľa odsúhlasených protipandemických opatrení sa stánok mohol zaplniť do 50 percent svojej kapacity, čiže 33 900 divákov.

Dve veľké futbalové podujatia


Štadión známy aj ako Gazprom Arena už má za sebou dve veľké medzinárodné futbalové podujatia.

V roku 2018 bol jedným z dejísk majstrovstiev sveta vo futbale a ešte o rok skôr sa tam konal Pohár konfederácií FIFA.

Viac k témam: futbal, majstrovstvá Európy vo futbale ME vo futbale 2020, slovenská futbalová reprezentácia, štadion
Zdroj: Webnoviny.sk - Slováci odštartujú ME vo futbale v ruskom Petrohrade, hrať budú na štádióne s prezývkou „Pamätník korupcie“ © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.