Štvrtok, 20. jún 2024
Polojasno  24 °C

Webnoviny   2. jún 2024  169

2.6.2024 (SITA.sk) - Víťazmi futbalovej Ligy majstrov v sezóne 2023/2024 sa stali hráči španielskeho tímu Real Madrid. Zverenci trénera Carla Ancelottiho v sobotňajšom finále zdolali nemecké mužstvo Borussia Dortmund 2:0 a po rekordný pätnásty raz získali trofej európskeho klubového šampióna. Gólovými hrdinami „Los Blancos“ boli Dani Carvajal a Vinícius Júnior.

Šachová partia od úvodu

Na londýnskom štadióne Wembley to bola od úvodných minút „šachová partia“. Favorizovaní Madridčania mali častejšie loptu na kopačkách, no viedlo to akurát k niekoľkým strelám z diaľky. Nemecké mužstvo dokázalo v prvom polčas otupiť ofenzívne ostrie Realu a vytvorilo si viac nádejných situácií smerom dopredu.

Z hráčov Borussie sršala do prestávky väčšia energia a niekoľko momentov mohlo skončiť gólom. Vo dvoch nebezpečných šanciach sa ocitol Adeyemi, pri strele Sabitzera sa musel Courtois poriadne natiahnuť a pri zakončení Füllkruga, hoci podľa opakovaných televíznych záberov pravdepodobne z ofsajdu, zazvonila ľavá žrď madridskej bránky.

Väčšia aktivita po zmene strán

Po zmene strán nastúpil Real Madrid s omnoho väčšou aktivitou a zmenu k lepšiemu predznamenal priamy kop Kroosa zo 49. minúty, ktorý z námahou vytesnil Kobel. Z následného rohu nebezpečne hlavičkoval Carvajal, no neuspel. Pravý obranca Realu si však všetko vynahradil v 74. minúte, keď po centri Kroosa otvoril skóre.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Finále Ligy majstrov Borussia Dortmund – Real Madrid (fotografie)

„Biely balet“ sa rozbehol a pribúdali aj šance na jeho konte. Bellingham, Camavinga ani Nacho nepochodili, ale v 83. minúte pridal víťaznú poistku Vinícius Júnior. Sympaticky hrajúca Borussia sa ešte v závere snažila zdramatizovať duel, no gól Füllkruga v 87. minúte neplatil pre ofsajd a tak Real vyhral 2:0.

Real Madrid je najdominantnejším klubom v histórii kontinentálneho pohára číslo jeden. Na konte má 15 titulov, čo je viac než dvojnásobok druhého v poradí - talianskeho klubu AC Miláno (7). V ére súčasnej Ligy majstrov od roku 1992 je počínanie „Los Blancos“ ešte pôsobivejšie. Real získal deväť trofejí, tri za sebou v rokoch 2016 až 2018 a šesť za ostatných desať rokov.

Futbalová Liga majstrov 2023/2024 - finále - Londýn (Angl.):

Borussia Dortmund (Nem.) - Real Madrid (Šp.) 0:2 (0:0)
Góly: 74. Carvajal, 83. Vinícius Júnior, ŽK: 40. Schlotterbeck, 43. Sabitzer, 79. Hummels - 35. Vinícius Júnior, rozhodovali: Vinčič - Klančnik, Kovačič (všetci Slovin.), 86 212 divákov
Zostavy:
Borussia Dortmund: Kobel - Ryerson, Hummels, Schlotterbeck, Maatsen - Sabitzer, Emre Can (80. Malen) - Sancho (87. Bynoe-Gittens), Brandt (80. Haller), Adeyemi (72. Reus) - Füllkrug
Real Madrid: Courtois - Carvajal, Rüdiger, Nacho, Mendy - Valverde, Camavinga, Kroos (85. Modrič) - Bellingham (85. Joselu) - Rodrygo (90.+ Éder Militao), Vinícius Júnior (90.+ Lucas Vázquez)

Kluby s minimálne troma víťazstvami v Lige majstrov, resp. Európskom pohári majstrov vo futbale (1956 - 2024):
Real Madrid 15 víťazstiev (1956, 1957, 1958, 1959, 1960, 1966, 1998, 2000, 2002, 2014, 2016, 2017, 2018, 2022, 2024) + ďalšie 3 finálové účasti (1962, 1964, 1981)
AC Miláno 7 (1963, 1969, 1989, 1990, 1994, 2003, 2007) / 4 (1958, 1993, 1995, 2005)
Bayern Mníchov 6 (1974, 1975, 1976, 2001, 2013, 2020) / 5 (1982, 1987, 1999, 2010, 2012)
FC Liverpool 6 (1977, 1978, 1981, 1984, 2005, 2019) / 4 (1985, 2007, 2018, 2022)
FC Barcelona 5 (1992, 2006, 2009, 2011, 2015) / 3 (1961, 1986, 1994)
Ajax Amsterdam 4 (1971, 1972, 1973, 1995) / 2 (1969 a 1996)
Inter Miláno 3 (1964, 1965, 2010) / 3 (1967, 1972, 2023)
Manchester United 3 (1968, 1999, 2008) / 2 (2009 a 2011)

Historický prehľad výsledkov finálových stretnutí Európskeho pohára majstrov (roky 1956 - 1992), resp. Ligy majstrov (od roku 1993) vo futbale:
1973: AJAX AMSTERDAM - Juventus Turín (v Belehrade) - 1:0
1974: BAYERN MNÍCHOV - Atletico Madrid (v Bruseli) - 1:1 po predĺžení, opakovaný zápas 4:0
1983: HAMBURGER SV - Juventus Turín (v Aténach) -1:0
1984: FC LIVERPOOL - AS Rím (v Ríme) - 1:1 po predĺžení, 4:2 na strely zo značky pok. kopu
1985: JUVENTUS TURÍN - FC Liverpool (v Bruseli) - 1:0
1986: STEAUA BUKUREŠŤ - FC Barcelona (v Seville) - 0:0 po predĺžení, 2:0 na strely zo značky pok. kopu
1987: FC PORTO - Bayern Mníchov (vo Viedni) - 2:1
1988: PSV EINDHOVEN - Benfica Lisabon (v Stuttgarte) - 0:0 po predĺžení, 6:5 na strely zo značky pok. kopu
1989: AC MILÁNO - Steaua Bukurešť (v Barcelone) - 4:0
1990: AC MILÁNO - Benfica Lisabon (vo Viedni) - 1:0
1991: CZ BELEHRAD - Olympique Marseille (v Bari) - 0:0 po predĺžení, 5:3 na strely zo značky pok. kopu
1992: FC BARCELONA - Sampdoria Janov (v Londýne) - 1:0 po predĺžení
Liga majstrov (LM):
1993: OLYMPIQUE MARSEILLE - AC Miláno (v Mníchove) - 1:0
1994: AC MILÁNO - FC Barcelona (v Aténach) - 4:0
1995: AJAX AMSTERDAM - AC Miláno (vo Viedni) - 1:0
1996: JUVENTUS TURÍN - Ajax Amsterdam (v Ríme) - 1:1 po predĺžení, 4:2 na strely zo značky pok. kopu
1997: BORUSSIA DORTMUND - Juventus Turín (v Mníchove) - 3:1
1998: REAL MADRID - Juventus Turín (v Amsterdame) - 1:0
1999: MANCHESTER UNITED - Bayern Mníchov (v Barcelone) - 2:1
2000: REAL MADRID - FC Valencia (v Paríži) - 3:0
2001: BAYERN MNÍCHOV - FC Valencia (v Miláne) - 1:1 po predĺžení, 5:4 na strely zo značky pok. kopu
2002: REAL MADRID - Bayer Leverkusen (v Glasgowe) - 2:1
2003: AC MILÁNO - Juventus Turín (v Manchestri) - 0:0 po predĺžení, 3:2 na strely zo značky pok. kopu
2004: FC PORTO - AS Monaco (v Gelsenkirchene) - 3:0
2005: FC LIVERPOOL - AC Miláno (v Istanbule) - 3:3 po predĺžení, 3:2 na strely zo značky pok. kopu
2006: FC BARCELONA - Arsenal Londýn (v Paríži) - 2:1
2007: AC MILÁNO - FC Liverpool (v Aténach) - 2:1
2008: MANCHESTER UNITED - FC Chelsea (v Moskve) - 1:1 po predĺžení, 6:5 na strely zo značky pok. kopu
2009: FC BARCELONA - Manchester United (v Ríme) - 2:0
2010: INTER MILÁNO - Bayern Mníchov (v Madride) - 2:0
2011: FC BARCELONA - Manchester United (v Londýne) - 3:1
2012: Bayern Mníchov - FC CHELSEA (v Mníchove) - 1:1 po predĺžení, 3:4 na strely zo značky pok. kopu
2013: Borussia Dortmund - BAYERN MNÍCHOV (v Londýne) - 1:2
2014: REAL MADRID - Atlético Madrid (v Lisabone) - 4:1 po predĺžení
2015: Juventus Turín - FC BARCELONA (v Berlíne) - 1:3
2016: REAL MADRID - Atlético Madrid (v Miláne) - 1:1 po predĺžení, 5:3 na strely zo značky pok. kopu

Viac k témam: La Liga, liga majstrov 2023/2024
Zdroj: SITA.sk - Real Madrid si vo finále Ligy majstrov počkal na svoje chvíle, po triumfe nad Borussiou Dortmund oslavuje 15. titul „kráľa Európy“ © SITA Všetky práva vyhradené.