Streda, 29. máj 2024
Polojasno  17,6 °C
Mimoriadne správy

Miliardár Jim Ratcliffe získal 25 percent akcií Manchestru United

 Webnoviny  25. december 2023  173  
Miliardár Jim Ratcliffe získal 25 percent akcií Manchestru United

25.12.2023 (SITA.sk) - Britský miliardár Jim Ratcliffe sa stal štvrtinovým vlastníkom anglického futbalového klubu Manchester United. Už 71-ročný majiteľ petrochemického giganta Ineos Group bol od detstva veľkým podporovateľom mužstva z Old Traffordu a po mesiacoch rokovaní si napokon zabezpečil 25-percentný podiel v klube.

„Všetci chceme, aby sa Manchester United vrátil tam, kam patríme, na samý vrchol anglického, európskeho a svetového futbalu," povedal Ratcliffe na Štedrý deň po tom, ako bola potvrdená dohoda s americkou rodinou Glazerovcov.

Spomenutú dohodu ešte museli schváliť predstavitelia anglickej Premier League. Rodina Glazerovcov, ktorá kúpila Manchester United v roku 2005 za 790 miliónov libier, vlani v novembri oznámila, že zvažuje predaj. Ratcliffe, ktorý patrí k najbohatším ľuďom v Spojenom kráľovstve, pôvodne chcel kúpiť kontrolný približne 69-percentný podiel Glazerovcov, ale nakoniec súhlasil s tým, že sa stane menšinovým akcionárom.

V roku 2022 dal Ratcliffe ponuku na kúpu iného anglického futbalového klubu FC Chelsea z Londýna, ktorý predával Rus Roman Abramovič. Londýnčanov napokon získalo konzorcium vedené Toddom Boehlym a spoločnosť Clearlake Capital za 2,5 miliardy libier.

Manchester United je s 20 majstrovskými titulmi najúspešnejším klubom v histórii najvyššej anglickej súťaže. V uplynulých rokoch však ustúpil z tradičných pozícií. V uplynulej sezóne 2022/2023 skončili United v Premier League na 3. mieste, v tej aktuálnej figurujú až na 8. priečke.

Viac k témam: Premier League
Zdroj: SITA.sk - Miliardár Jim Ratcliffe získal 25 percent akcií Manchestru United © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.